Módní událost MBPFW nadchla Prahu

Publikováno: 10.09.2015 09:04 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Ještě několik let zpátky se mluvilo o tom, že česká módní scéna je mrtvá. Lidé na návrháře pohlíželi doslova jako na exoty, kteří si hrají s pastelkami a tvoří cosi, čemu říkají móda. Jenže to se postupně začalo prudce měnit a český svátek módy prošel letos v červnu zásadní změnou, kdy se z Prague Fashion Weekend stal Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

„Náš fashion week chce být, stejně jako tomu je v hlavních módních metropolích, platformou, která dá návrhářům příležitost zviditelnit se v mezinárodním měřítku, případně šanci odstartovat do světa. Snažili jsme se proto o 360° pokrytí a mezi pozvanými máme zástupce velkých globálních i artového módního média, nákupčí z oblasti fashion a v neposlední řadě také na módu specializovanou PR agenturu,“ vysvětluje Lukáš Loskot, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Z původně víkendové akce se tak díky bohatému doprovodnému programu stal týdenní svátek módy.

Přečtěte si rozhovory projektu #CzechFashionElite.

Celý týden módy odstartoval pondělní FashiontechCZ, který se kromě sociálním sítím věnoval i technologiím, jako 3D tisk a pak aplikace typu SizeID. Zvláštním hostem byla Daria Shapovalova, ředitelka Mercedes-Benz Kiev Fashion Days a jedna z top 500 nejvlivnějších osobností v módě podle expertního média Business of Fashion, novinářka (Nowfashion.com, Style.com) a propagátorka ukrajinských návrhářů. Z vášně pro lokální módu za sedm let vybudovala vlastní úspěšný showroom na pařížském fashion weeku a od válčící domoviny k módě odtrhla pozornost New York Times nebo britského Guardian.

fashiontech

Zdroj: MBPFW

V úterý večer talentovaná česká designérka AlexMonhart představila novou kolekci vytvořenou ve spolupráci s Adélou Mazánkovou z blogu The Aesthet. Ze spolupráce vznikla limitovaná řada cestovních a foto doplňků. Exkluzivní unisex řada s názvem AM.SQUARE okouzlí decentní barevností, kvalitním ručním zpracováním a variabilitou jednotlivých kusů.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

11053114_1007044679327711_2406030878380712970_o

Zdroj: Aneta Benediktová pro AlexMonhart

Lehce (ne)oficiální byla páteční Opening Party, kde se v designových prostorách hotelu Emblem potkali návrháři, modelové, novináři a vůbec zásadní osobnosti české módy. Pil se Aperol Spritz a až do brzkých ranních hodin se debatovalo o všem možném (i nemožném).

Emblem_01

Zdroj: MBPFW

Sobotu otevřel Fashion Talk, kde hlavním hostem byl Alessandro Buzzi, talent scout Vogue Italia. Nakonec se ale u mikrofonu se sešlo mnohem víc profesionálů z módní branže: Sam Walker a Adam Katz Sinding, redaktorka a fotograf magazínu W, Kim Howells, módní ředitelka magazínu Hunger, Becc Gray, majitelka a ředitelka londýnské PR a marketingové agentury Bloody Gray a Francesca Robinson, manažerka z největší lifestylové PR agentury Karla Otto. Fashion Talkem v Českém Centru provázela moderátorka Radia Wave Veronika Ruppert. Nutno říct, že podzemních prostorách Českého centra nebylo k hnutí.

Prague Street Style by Adam Katz Sinding.

fashiontalk

Zdroj: MBPFW

V sobotu odstartovalo to nejzásadnější z celého týdne módy a to samotné přehlídky. Show ve štvanickém Mystic Skateparku byl geniální nápad, dřevěné rampy, betonový povrch a občas projíždějící vlaky navozovaly jedinečnou atmosféru. Tuto neobvyklou lokalitu otevřelo svými přehlídkami duo Denisa Nová a CHATTY.

denisa

Zdroj: MBPFW

chatty

Zdroj: MBPFW

Následovala kolekce Hany Frišonsové, která je dle jejích slov inspirována antiutopickou společností. Dominují geometrické vzory, linky, jemné tóny barev a digitální tisk. Frišonsová bravurně zvládla kombinace různých látek, všechny modely pojala v oversized stylu, zvlášť u pánských modelů jsou velmi nápadné široké nohavice a dlouhé košile. Kolekce je provázána různými odstíny modré.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_6166

Zdroj: MBPFW

Český návrhář Lukáš Macháček pro kolekci jaro/léto 2016 vytvořil vlastní design látky ve spolupráci s grafikem Teodorikem Menšlem. Inspirovala je prasklina mramoru, kterou graficky upravili do podoby obrazce, který nese i Macháčkův podpis a je vyveden ve dvou barevných odstínech a to na neoprenu a teplákovině.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_6343

Zdroj: MBPFW

Inspirace japonským stylem odívání protíná celou kolekci Jakuba Polanky. Kromě tradičních odkazů zařadil Polanka i téměř dopravní motiv odkazující na pulsující tempo současného Japonska. Barvám dominovaly jasné odstíny jako bílá, červená, žlutá, fuchsiová a nechyběla ani ikonická polankovská elektrická modř. K modelům propojující tradici a nadčasovost modelky obuly tenisky, které svým vsazeným klínem opět asociovaly geta, tradiční obutí japonských žen.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_6388

Zdroj: MBPFW

„Naše oděvy vychází z uměleckého základu, promítají se v nich odkazy na historii, kulturu, tradice a přírodu,“ říká o své tvorbě česko-slovenská trojice LaFormela, vítězové ceny Czech Grand Design 2014. Elementy, pro něž Antonín Soukup, Miroslava Kohutiarová a Katarína Ravasová sahají do minulosti, zároveň převádí do současné estetiky. Jejich avantgardní a mírně undergroundový, nicméně stále výrazně ženský styl si oblíbila i řada známých českých osobností. Svoji novou kolekci na jaro/léto 2016 popisuje trojice tajemně. „Přitažlivost a napětí mezi protiklady je fascinující symbiózou. Boj se mění v soulad a nekonečné překvapení, které otevírá nové obzory.“ Kromě nádherných rób zaujaly i střevíce, které přítomné ženy komentovaly slovy: „Vidíš ty boty? Tak ty chci!“

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_6789

Zdroj: MBPFW

Pod taktovkou magazínu Blue Paper Lukáše Loskota se Ziba na sobotní večer opět transformovala – z přehlídkového mola se stal taneční klub. Striktní dresscode “Schwarze Costume” byl skvělou volbou – každý účastník Blue Paper x Periscope Party měl svoji představu, jak se dá s černou barvou pracovat. O drinky se starala Cafe Cafe. Jednoduše, spousta zajímavých lidí na malém prostoru. A takhle to prostě funguje!

Neděli zahájila přehlídka studentských nadějí české módní budoucnosti. Své modely předvedl mimo jiné vítěz loňské soutěže RED CUT by Aukro 2014, slovenský talent Maroš Baran.

Ziba, kterou MBPFW proměnil v chrám módy, se stala také jevištěm, na kterém prezentoval svoji kolekci návrhář Lukáš Lindner. „Opět kladu největší důraz na materiály, tentokrát i jejich kontrast. Jedná se o pravé usně (kůže) v kombinaci s lehkými hedvábnými žoržety, šifony a organzou“, prozradil o své kolekci SS 16 před přehlídkou. Jeho show dokonale ilustrovala, co měl na mysli. Představovaná kolekce byla laděná do temných barev, které občas prostřelila sytě oranžová a blankytně modrá. U pánských modelů převažovaly oversized kalhoty, u žen dlouhé sukně z lehkých materiálů. Geniálním kusem jsou kožené křiváky bez rukávů, dostupné v pánské i dámské kolekci.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_8434

Zdroj: MBPFWAutorská kolekce značky STINAK, za kterou stojí Vladimír Staněk, nese název „This Is War“ a odkazuje na současnou dobu a život. „Peníze, sociální sítě, touha být „young, rich & famous“… Život je válka a já jsem se snažil vytvořit oděv – „brnění“ –, kterým jsme pro něj vyzbrojeni,“ říká designér ryze pánské kolekce. Vladimír Staněk je geniální v tom, jak dokáže vytvořit nedobytnou mužnou kolekci, která přitom odhaluje podstatu architekturu kvalitní krejčoviny.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_8199

Zdroj: MBPFW

Michael Kováčik představil kolekci vytvořenou z luxusního hedvábí a charakteristickou kvalitním zpracováním, která je však od minulých řad viditelně rozdílná. „Střihy tentokrát nebudou přiléhavé, ale volné. Inspirovaly mne ženy, které nemají míry modelek, a přesto chtějí zaujmout a cítit se sebevědomě,“ popisuje Michael. Černá je barva, která celou kolekci spojuje. Střihy které rafinovaným a skoro sadistickým způsobem mnoho zahalují a zároveň nechávají tu a tam problesknout holou kůži v kombinaci s hladkými splývavými materiály celou kolekci dělají neskutečně svůdnou.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_8534

Zdroj: MBPFW

Petra Balvínová založila oblíbenou značku TIQE již v roce 2006. Dnes už tvoří několik řad ročně. Offline je najdete v jejím vlastním butiku v Benediktské ulici, online pak na webu. Petřiny modely jsou jasně rozpoznatelné – prolínají se v nich ženskost, křehkost, elegance a vtip – a často jsou inspirovány samotnými klientkami a jejich životy. Na Mercedes-Benz Prague Fashion Week SS16 nachysala Petra svoji první kolekci svatebních šatů vůbec. „Jako hlavní materiál jsem zvolila hedvábný šifon, organzu či šantung. Celkem bude mít kolekce 3 řady, v nichž se pojí klasické krejčovské řemeslo s novými technologiemi,“ doplňuje návrhářka.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_8629

Zdroj: MBPFW

Módní autorská značka Pietro Filipi působí na českém a slovenském trhu už více než dvacet let, sází na nadčasové minimalistické střihy, kvalitní materiály a perfektní krejčovské zpracování oděvů. Za značkou stojí přední čeští a zahraniční designeři a osobnosti, což její produkci zaručuje originalitu i nepřetržitý kontakt s aktuálními módními trendy.

Celou kolekci si můžete prohlédnout ZDE.

_MG_9075

Zdroj: MBPFW

Týdenní maraton uzavřela přehlídka studentů London College of Fashion a následná párty magazínu Dolce Vita.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!