11/11: Den vlčích máků

Publikováno: 10.11.2015 23:57 | Jiří Hofbauer

Možná jste si za poslední týden povšimli, že někteří muži nosí v klopě saka červený kvítek. Není to módní trend, který vám unikl, ani se nejedná o charitativní produkt ze série (RED). I když by se to určitě dobře prodávalo. Vzhledem k tomu, že si ho na klopu pravidelně připíná i Její Veličenstvo královna Alžběta II. musí to být něco velkého. A taky že je.

Duke-of-Cambridge-and-Catherine-Duchess-of-Cambridge

Zdroj: BBC

Dnešní den 11. listopad je ve Spojeném království známý jako Den příměří (Armistice Day), Den uctění památky (Remembrance Day) nebo právě Den vlčích máků (Poppy Day). Právě v těchto dnech kolem 11. listopadu, a především druhou neděli v listopadu, si Spojené království připomíná konec první světové války. Údajně to bylo 11. listopadu 1918 v 11 hodin 11 minut, kdy na západní frontě utichly zbraně.

maky_7

Zdroj: BBC

Kvítky připomínají nejen konec války, ale i životy statečných žen a můžu, kteří padli nejen v této ale i v další ohavné válce o třicet let později. Vlčí mák však není zvolen náhodou. Ještě několik měsíců po vypuknutí války kvetly na flanderských polích (dnešní území Belgie) rudé vlčí máky. Právě Flandry patřily k jedněm z nejkrvavějších bojišť na západní frontě. Hrůzný zážitek dal vzniknout známé básni V polích flanderských, která je dnes symbolem bestiality válečných činů a řady zmařených lidských životů.

Na polích flanderských vlčí máky vlají

rudě mezi kříži, které znamenají,

za řadou řada, náš hrob; pod bání modravou

skřivani v letu dál trylkují s odvahou

byť dole vřava děl zpěv jejich sluchu tají.My mrtvi jsme. Ač ještě včera tu v kraji

jsme živí viděli slunko vstát a jak barvy západu si hrají,

milovali jsme a milováni byli, teď pohřbeni jsme pod trávou

na polích flanderských.Před nepřítelem vy nyní hleďte věc naši hájit:

my jsme kdo z rukou ochablých vám předávají

zápasu pochodeň; vysoko neste ji nad hlavou.

Nezachováte-li nám padlým věrnost svou

my spánku nedojdem, byť nadál vlčí máky zrají

na polích flanderských.

Autorem básně je podplukovník John McCrae, původem kanadský chirurg, který působil během 1. světové války jako člen kanadských zdravotnických služeb. Poté co přítele rozmetala mina, pohřbil jeho ostatky do pole vlčích máků a napsal báseň My nebudeme spát, kterou však zahodil. Nějaký dobrák ji našel a nechal vydat. McCrae se jejího otištění nedožil. Zemřel v lednu 1918 na zápal plic. Vlčí mák je vnímán nejen jako symbol krve ale také jako symbol znovuzrození.

maky_8

Zdroj: BBC

Každý rok se pak u památníku Cenotaph před Whitehall v srdci Londýny koná velká vojenská přehlídka doprovázená řadou vzpomínkových akcí, muzea otvírají speciální expozice, konají se bohoslužby a koncerty. Podobné oslavy se rovněž konají v Belgii a Francii.

Konečně i v České republice se rozmáhá tradice Dne rudých vlčích máků. Především díky českému Spolku Vlčích Máků, kteří letos pořádají vzpomínkovou akci k dnešnímu Mezinárodnímu dni válečných veteránů. Tento den se slavil již dříve po celém světě, ale v ČR byl uznán až roku 2001. Program začíná už v 10 hodin na Náměstí Míru. Od pravého poledne pak program pokračuje promítáním vojenských filmových dokumentů a vystoupení hostů z řad veteránů a Armády České republiky. Neustále hledáme hledáme nové hrdiny, ale často zapomínáme na ty, kteří nasazovali a nasazují svoje životy za naši obranu a bezpečnost.

pozvanka_den_veteranu_maly2

Zdroj: Spolek vlčí máky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!