11 rad jak zvládnout (a ovládnout) firemní večírek

Publikováno: 15.12.2015 07:37 | Aktualizace: 12.12.2016 17:00 | Jiří Hofbauer

Ano, už je to zase tady. Hurááá... Uzávěrka, konec roku, Vánoce, rodinná setkání a k tomu firemní večírek. Pokud máte rádi své místo, vážíte si platového zařazení a pokukujte po místu partnera, tak je účast povinná. Když o vaší účasti rozhodl šéf, tak vy alespoň můžete rozhodnout o tom, co budete mít na sobě. A jak si celou tu galaakci užijete....

vecirek_theme 2

Zdroj: Tommy Hilfiger

Nenabízejte se k plánování

V každém kolektivu se najde exemplář organizátora. Povětšinou je to ta holka, která o polední pauze nosí všem z kantýny chlebíčky a pěstuje fíkusy na topení. Poslouchá Marušku Rottrovou a na pozadí mobilu má pořád tu nic neříkající tapetu přednastavenou od výrobce. On to tak přece chtěl. Nedej bůh, že tahle sufražetka se vymele na schodech a organizace připadne na druhého nejspolehlivějšího člověka v baráku. Ano, tím myslí vás. Jistě. Můžete koupit pytlík arašídových křupek a láhev rumu, kterou budete rozlívat do plastikových kelímů. Ale vy víte, že vám to nedá a z průseru roku ve firemní kuchyňce uděláte akci v Coco Baru, na kterou budou stát frontu i z konkurenční firmy.

Zeptejte se

Často vám už samotná pozvánka napoví, co si obléct. Pokud se pozvánka v rámci firemních úspor nekoná, tak se zeptejte třeba Karla z účetního (ten stopro bude vědět detaily), v čem jít. Otázka by ale měla být směřována na vám blízkého člověka. Ne rovnou na generálního ředitele. Věřte, že i ostatní to zajímá, ale nechtějí být tou první vlaštovkou. Vy sami ale dokážete už i z místa večírku vytušit, co by bylo vhodné si obléct. Jestliže se večírek koná v kanceláři a budete pít fernet z kolující láhve, stačí spíše neformální outfit. Zatímco drinky v Cloud 9 nebo opulentní večeře v Buddha Baru je přece jen jiná liga.

Džíny

Milujeme džíny. Ale mluvíme o těch poctivě tmavě modrých. Žádná patina, trhání, cvočky, nášivky, vyšívání. Ne! Záplaty? Vůbec ne! Nic! V šatníku rozhodně dobře padnoucí tmavé džíny využijete v průběhu celého roku. Musí působit solidně, ale ne ve stylu profesora fyziky. Výhoda džínů je, že asi neexistuje kus oblečení, s kterými by nešly kombinovat. Ať vesta, svetr, sako nebo nesmrtelná klasika – bílá košile. Pokud chcete (nejen) na vánočním večírku dobře vypadat, zvolte solidní džíny, lehce projmuté černé sako, čistě bílou košili (teď máte šanci si vzít button down) a pěkné polobotky nebo fashion střevíce. Když do kapsy saka přidáte kapesníček, docílíte uvolněného leč slavnostního vzhledu.

TAILORED_MSW_HOLIDAY 2015_TOMMY HILFIGER

Zdroj: Tommy Hilfiger

Plus jeden/jedna

Někoho sebou vezměte. Je docela jedno koho. Nejlepšího kámoše, otravnou ex, spolubydlícího nebo snoubenku. Hlavně ať je to někdo, koho ostatní neznají. Tím si tak dotyčnou osobu uzurpuje pro sebe na celý večer a budete mít jistotu, že váš host se nebude bavit s nikým jiným. Poslouží tak brnění i útočná zbraň v případě ataku. Teprve až budete vědět, že večírek graduje a vy chcete jít domů přenechte svou ex grafikovi a divnýho kamaráda Karlovi z účtárny. Snoubenku (nebo trvalou známost) naopak doporučujeme velice rychle zprocesit domů.

Rolák

Pokud často nosíte svetry, a už se vám malinko okoukaly, zkuste rolák. Stejně jako smoking je i rolák kouskem oblečení, který se od svého vzniku změnil jen minimálně. Rolák je poměrně elegantní věc, takže žádné vzory a než s nějakou pletenou strukturou tak raději hladký. Z barev je černý opět klasika, která se nikdy neomrzí. Pokud jinou barvu tak tmavé – námořnická modrá, bordó nebo zelená. A nezapomeňte, že rolák nepatří do kalhot.

Vyhněte se každodenní rutině

Smyslem večírku je posílit přátelské vztahy v kolektivu. Proto se vyhněte oblekům, které nosíte do práce. Ukažte, že nejste jen přísný šéf nebo oddaný zaměstnanec, ale máte cit pro styl. Ukažte se v novém světle! Oblečte separátní sako a kalhoty a pokud už oblek zvolte užší, propasovanější, z efektnějšího materiálu a klidně ho vyšperkujte zajímavou kravatou, motýlkem, kapesníčkem, manžetovými knoflíčky.

MSW_GL_01_HO15_72_RGB-1

Zdroj: Tommy Hilfiger

Zůstaňte sami sebou

Na druhou stranu buďte sami s sebou. A pokud se nejlépe cítíte v černo-bílé kombinaci, tak svůj ověřený styl nenásilněte žlutou kravatou. To, že Karlovi žlutá sluší neznamená, že vy se v ní budete cítit jistí.

Formálně

Za rebela můžete být až půjdete s kamarády na rozlučku se svobodou. Pokud se žádá formální oblečení dodržte to. Black tie je jasně definovaná. O něco méně formální ale stále společenská je varianta three-piece, tedy oblek včetně vesty.

31 2

Zdroj: Tommy Hilfiger

Najezte se

Rozhodně! Ale před akcí. Vyhněte se žravé scéně ihned po příchodu na akci. Košér švédský bufet je lákavý, ale nikdo nechce působit jak novináři z bulváru. Před akcí si zajděte na sushi nebo smaženou rýži a dostatečně hydratujte. Zatímco Karel z účtárny bude na mraky, vy budete s několikátou skleničkou sektu koketovat se sekretářkou u kopírky. A protože ona celý den nejedla, aby se vešla do šatů, o to víc jí budete připadat úchvatnější.

Vyhněte se důvěrnostem a upřímnostem

Karle, já tě mám rád, ty jsi tak fajn kluk... Kdo to nezažil?! Jenže každá taková věta, každý panák a poplácání po rameni může mít nedozírné následky. Následující pondělí před podřízenými budete postrádat úctu a v opačném případě se vám šéf už nikdy nepodívá do očí.

12370809_10153214832400686_4739819610406907447_o

Zdroj: Tommy Hilfiger

Nechoďte na čas, neodcházejte poslední

Proč? Pokud budete mezi prvními budete za vyžírky, které budou cateringu pomáhat vykládat lososové košíčky. Pak všechny budete instruovat kam si dát kabáty a řešit, že Petr nechce sedět u stejného stolu jako Pavel. A když dojde vodka, budete to zase vy, kdo půjde opilých IT crowds vysvětlovat, že gin má k vodce blíž jak Windows k OS X. A nejlepší nakonec. Místo vašeho kabátu Burberry v šatně zůstane vytahaný mantl z C&A a ještě poblitý. V lepším případě...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!