12 věcí, které jste nevěděli o Snídani u Tiffanyho

Publikováno: 16.06.2013 11:28 | Aktualizace: 09.05.2015 20:00 | Jiří Hofbauer

Filmový přepis klasické novely Trumana Capoteho Snídaně u Tiffanyho se zapsal na stříbrná plátna jako nesmrtelný. Mnozí tvrdí, že film překonal knihu. Já říkám, že film se od knihy liší v náladě a charakterech postav. Jenže bylo i natáčení tak idylické jako výsledný film?

Kdo zná osud Audrey Hepburn ví, že během 2.světové války zažila skutečný hlad. Patrně tehdy se začala rodit i její odpor k jídlu a náchylnost k mentální anorexii. Právě proto se tak horlivě účastnila na osvětě ohledně hladomoru, který sužuje Afriku. Když pak měla v úvodní scéně filmu s chutí pojídat croissant s cukrovou polevou bylo to pro ni utrpení.

behind-scenes-breakfast-at-tiffanys-9348064-1911-1318

Zdroj: Fanpop.com

Truman Capote do role Holly Golightly chtěl původně Marilyn Monroe. Monroe, která v té době byla na vrcholu kariéry, ale o roli příliš neusilovala, a roli dobové call-girl tak získala Audrey Hepburn.

img162

Zdroj: Fanpop.com

Ne za vším stojí Ray Ban. Golightly ve filmu nosí brýle značky Oliver Goldsmith.

Oliver-Goldsmith-Manhattan-tortoise-wayfarer

Zdroj: Fanpop.com


Scény před bytovým domem Holly byly natočeny na skutečné ulici, žádné ateliéry.

flat

Zdroj: Fanpop.com

Finálový polibek v dešti se stal legendárním. Jenže je natočena i jiná verze. V ní Holly sbalí Kočku pod kabát a společně s Paulem Varjakem se ztratí v davu. Méně romantiky, více nevyřčených pocitů, které je nutno si domyslet.

tiffany-s-wallpaper-breakfast-at-tiffanys-2573898-1024-768

Zdroj: Fanpop.com

Roli Kočky hrála kočka jménem Orangey. Dokonce má svůj vlastní profil na IMDB. Na druhou stranu není nic horšího než natáčet s dětmi a především zvířaty. Na tuhle roli údajně padlo děvět koček.

BreakfastAtTiff_011Pyxurz

Zdroj: Fanpop.com

Audrey Hepburn za roli tehdy dostala $ 750,000. Dnes by to bylo asi $ 5,9 milionu. Dělá to tak z ní lépe placenou herečku než byla třeba Elizabeth Taylor.

Elizabeth-Taylor-Cleopatra-portable

Zdroj: Fanpop.com


Všimli jste si, že gauč v bytě Holly je vlastně vana vystlaná sametovými polštáři?

Breakfast-at-Tiffany-s-audrey-hepburn-210773_697_463

Zdroj: Fanpop.com

Titulní melodie Moon River byla napsána speciálně pro tento film. Henry Mancini při psaní současně zohlednil i hlasový rozsah Audrey Hepburn, která si slavnou píseň drnká na kytary na požárním schodišti.Na place vládlo napětí. Hepburn byla pod veliký tlakem, protože si byla vědoma, že Capote je zklamaný z toho, že pro film nedokázal získat Marilyn Monroe. Hepburn se později svěřila, že jen čekala na okamžik kdy dorazí černá limuzína, z ní vystoupí ta blonďatá sexbomba a začne odříkávat její repliky.

scene

Zdroj: Fanpop.com

Postava Holly Golightly, zvláště pak ve filmové verzi, vždy byla a je oblíbená. Na tom má ostatně velký podíl právě herecký um Audrey Hepburn. Nicméně v době vzniku filmu byly reakce na tuhle volnomyšlenkářku rozporuplné. Nemá stabilní zaměstnání, přesto si žije nad poměry, pije šampaňské na snídani, svádí muže a vůbec žije nevázaným životem.

lunch

Zdroj: Fanpop.com


Produkce si zakládala na originalitě. To se jí ale celkem vymstilo. Prsten, který Paul daruje Holly, skutečně pochází z kornoutového štěstíčka. Štáb ale musel koupit celkem 200 kornoutů než narazil na prsten. Zase ale měli hodně frkaček.

jewelry

Zdroj: Fanpop.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!