13 zásadních rolí Leonarda DiCapria

Publikováno: 12.11.2014 16:21 | Aktualizace: 11.11.2015 18:00 | Jiří Hofbauer

Právě dnes slaví 41. narozeniny, patří k nejpopulárnějším, nejobsazovanějším a nejlépe placeným hercům současnosti, sbírá jedno ocenění za druhým. Je nejen herec, ale i producent a podporuje celou řadu dobročinných projektů. Co mu přát k narozeninám? Snad jen právě toho Oscara, který mu každý rok utíká. Vybrali jsme 13 filmů, které zásadně ovlivnily kariéru Leonarda DiCapria.

Dospívání po americku · This Boy's Life (1993)

Průlom v jeho kariéře. Celovečerní filmová adaptace autobiografického dramatu Tobiase Wolffa v režii Michaela Caton-Jonese o svobodné matce, která si vztah se svým synem nechá narušit milence závislým na alkoholu.

Co žere Gilberta Grapea · What's Eating Gilbert Grape (1993)

Za své ztvárnění mentálně postiženého mladíka získal Leonardo své první nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Stejně tak cenu National Board of Review za nejlepší vedlejší roli a za svůj výkon ve filmu cenu New Generation udělovanou Asociací filmových kritiků Los Angeles.

Rváčův deník · The Basketball Diaries (1995)

Vysloužil si také uznání za svůj výkon ve filmu Rváčův deník o životě narkomana a všem co k němu patří. Rozhodně jedna z nejnáročnějších rolí, co kdy Leonardo hrál.

Úplné zatmění · Total Eclipse (1995)

Kontroverzní film režisérky Agnieszky Hollandové sleduje homosexuální vztah básníků Paul Verlaine a Arthura Rimbauda.

Romeo + Julie · Romeo + Juliet (1996)

Zrodila se hvězda. Rolí Romea se DiCaprio vymanil z úrovně narušených jedinců a stal se lamačem dívčích srdcí.

Titanic (1997)

V roce 1997 přišel kasovn trhák Titanik, za který byl nominován na cenu Zlatý glóbus.

Chyť mě, když to dokážeš · Catch Me If You Can (2002)

Tímhle filmem pokračoval Leonardo v rolích podvodníčků a pochybných existencí. Úžasným způsobem ztvárnil skutečnou postavu Franka W. Abagnala, který ještě než dosáhl plnoletosti, byl v hledáčku policie bezmála třiceti států a pro agenta FBI Carla Hanratthyo byl doslova noční můrou.

Letec · The Aviator (2004)

Další nominace na Oscara. Za ztvárnění Howarda Hughese získal cenu Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší dramatický herec a nominaci na Cenu kritiků a cenu BAFTA.

Prokletý ostrov · Shutter Island (2010)

Další film, který posunul jeho herecké možnosti. DiCaprio hraje postavu válečného veterána a detektiva, který se stále nemůže zbavit válečných vzpomínek a navíc se musí vyrovnat se smrtí manželky.

Počátek · Inception (2010)

Režisér Christopher Nolan natočil mezinárodně obsazený sci-fi akční snímek, který znovu otevřel otázku možnosti o nekonečnosti světa snů. Leonardo jako zkušený zloděj, který se zabývá krádežemi cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění.

J. Edgar (2011)

Životopisné drama v režii Clinta Eastwooda o muži, který položil základy FBI.

Velký Gatsby · The Great Gatsby (2013)

Americký sen a jeden z největších románových příběhů jedinečným způsobem na stříbrné plátno přivedl Baz Luhrmann. DiCaprio jako zámožný šmelinář, který sice změnil svou minulost, ale ne svou budoucnost.

Vlk z Wall Street · The Wolf of Wall Street (2013)

V podobnému duchu jako Gatsby pokračoval i Vlk z Wall Street. Příběh skutečného muže jménem Jordan Belfort, o kterém se traduje, že dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. Pro Leonarda další nominace na Oscara. A zase nic...

11hodina · 11th Hour (2007)

Vedle herectví si DiCaprio založil vlastní produkční společnost Appian Way. Pod hlavičkou společnosti Appian Way napsal, produkoval a četl komentář k uznávanému dokumentárnímu filmu 11. hodina, zaměřenému na ochranu životního prostředí. Založil Nadaci Leonarda DiCapria. DiCaprio je členem výborů ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodním fondu na ochranu zvířat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!