20 mužů roku 2013

Publikováno: 31.12.2013 15:48 | Jakub Matulík, Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Často se říká, že úspěch přichází přes noc. Ne. Za každým úspěšným mužem jsou roky tvrdé práce než se onen úspěch konečně dostaví. A když tu konečně je, neznamená to, že se nás bude držet už napořád. Jeho přízeň je vzácná a tak se i my k němu musíme chovat s respektem. Vybrali jsme pro vás 20 inspirativních mužů, kteří pro nás představují úspěch se vším co k němu patří. Současně jsme zjistili, že netřeba moc pátrat příliš daleko. Naše země je plná talentovaných lidí, kteří si zaslouží uznání, proto co dělají a co přinášejí.

David Beckham

20_beck

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Celý tento rok se nesl ve znamení Davida Beckhama. Ukončil fotbalovou kariéru, uvedl další kolekci oblečení a parfém, účastnil se premiéry dokumentu reflektující jeho kariéru, teď vydal knihu a po Novém roce možná získá i šlechtický titul. David Beckham, ten kluk s mezerou mezi zubama co každou neděli trénoval v Ridgeway Parku, tak žije sen každého kluka, který si na dvorku za domem kope s míčem a sní o zářné kariéře profesionálního fotbalisty.

Leoš Mareš

20_mres

Zdroj: FORBES Česká republika

Nejznámějšího českého moderátora obdivujeme z mnoha důvodů. Nikoliv ale pro jeho majetek, ani vozový park, ale pro energii, kterou ze sebe dokáže vydat. Který jiný moderátor si uváděl takové show jako SuperStar, Big Brother, X Factor, Hlas ČeskoSlovenska nebo vyhlášení cen Českého Slavíka. Být bavič, moderátor v televizi, rádiu i na živých akcích, to všechno jsou náročné role, které vyžadují velké množství energie.V rozhovoru pro Forbes uvedl: „Já věřím v to, že jsem zatím využil 20 procent svého potenciálu. Nemyslím výdrž, ale rozpětí věcí, co umím.“ To, že se dostal na srpnovou obálku Forbesu tak něco znamená.

Princ William, vévoda z Cambridge a princ George

20_will

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Bude navštěvovat prestižní Eton College, nastoupí do armády a jednou usedne na trůn Spojeného království a stane se tak i hlavou celého Commonwealthu. Koncem července v soukromém křídle nemocnice Panny Marie v Paddingtonu v Londýně se vévodovi a vévodkyni z Cambridge narodil následník trůnu syn George. Ještě neumí mluvit a plně nechápe celý ten humbuk. Ale už teď k němu upíná oči celé impérium. Pravdou je, že on si tuhle roli nevybral. Byla mu přidělena. O to těžší pro něj bude se ji naučit hrát.

Jakub Polanka

20_polanka

Zdroj: Jakub Polanka

Práce Jakuba Polanky nadchla Huberta de Givenchy a pro mnoho studentů oděvního designu je životním vzorem. Polanka je jeden z mála Čechů, kteří vystudovali jednu z nejprestižnějších škol zaměřující se na oděvní design L'Institut Français de la Mode v Paříži. Ostatně právě v zahraničí se jeho práci stále dostává daleko většího uznání než doma.

I když se o něm často mluví jako o odměřeném a nepřístupném člověku je to spíše skromnost až jistá plachost a nikoliv arogance. Když však začne mluvit o své práci, jde skromnost stranou. A zcela oprávněně. Dostat se ze jihočeské Sušice, přes textilku v Brně a pražskou VŠUP až do Paříže chce opravdu hodně talentu násobeného tvrdou práci zabaleného do pokory.

Jakub Polanka za svou práci získal ocenění Czech Grand Design – Designér roku 2009, cenu Elle Style Awards pro nejlepšího návrháře roku, ocenění Huberta de Givenchyho či Kontakt Award.

Harry Styles

20_styles

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Už jeho příjmení má dobrý zvuk. A jeho závratně stoupající kariéra trochu zastiňuje ostatní členy skupiny One Direction. Harry Styles má nakročeno dobrým směrem, aby se stal skutečně úspěšným. Nezbývá než mu přát štěstí a doufat, že se u něj jako u řady lidí, kteří odstartovali v brzkém věku neprojeví tzv. leave me alone syndrom, který semlel Macaulay Culkina, prošla si jím Britney Spears, Michael Jackson se s ním nikdy nevyrovnal a podle odborníků, podobným syndromem v současné době mezi jeho oběti patří i Justin Bieber.

Tomáš Berdych & Radek Štěpánek

20_berdych

Zdroj: Lidovky

Ten den britské noviny psaly: Davis Cup final – Tomas Berdych and radek Stepanek win for Czech Republic. Řeknete si, že jde jen o sport. Ale když se na vítězství nejcennější tenisové trofeje podíváte pohledem Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, je to stejné jako by se splnil váš největší sen, na kterém jste dřeli prakticky od dětství.

Justin Timberlake

20_timberlake

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Nechceme být za škarohlídy, ale kolik členů rozpadlých boybandů se ještě dnes aktivně živí hudbou?Justin Timberlake už více jak deset let patří k tomu nejlepšímu na globální hudební scéně. Z babyboy se stal producentem, držitelem mnoha hudebních cen včetně Grammy, Tom Ford se stará o jeho šatník a v současné době svět obráží s jedním z nejpompéznějších koncertních turné tohoto i příštího roku.

Jozef Sloboda

JozefSloboda2

Zdroj: freshgaymag.cz

Práce designéra Jozefa Slobody je založená na myšlence experimentovat, mimořádných střihových řešeních a precizním zpracování. Za dlouhou dobu svého aktivního působení vytvořil vlastní nezaměnitelný rukopis, díky kterému je schopen přetvořit klasické střihy do nových, nečekaných forem a přitom současně zachovat i jejich funkčnost. Svou poslední kolekcí, kterou uvedl v prostorách pražského Hradu jen utvrdil svou pozici na české módní scéně.

Karl Lagerfeld

20_karl

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Kaiser Karl. Velkolepý, sebejistý a nezničitelný císař módy už celá desetiletí vládne našemu světu. Letos oslavil 80. narozeniny. Ve věku kdy je většina lidí v důchodu on s klidem navrhuje desítky nových kolekcí, poráží architektonické výzvy, fotografuje a nikdy se nemění. Protože ze sebe a svého vzhledu vytvořil kult.

Adam Gebrian

20_gebrain

Zdroj: Martin Šlechta, Creative Mornings Prague

Je nejen architektem a teoretikem, ale i (nebo spíše především) propagátorem architektury. Uvědomil si, že když chcete budovy navrhovat a zastavovat prostor musíte pochopit nejen objekt, ale i všechno co ho bude obklopovat a utvářet (dotvářet). Pokud se pohybujete v nějaké kreativní sféře od designu, architektury nebo děláte stavařinu jméno Adam Gebrian dobře znáte. Pro někoho lehce arogantní génius, pro jiné vizionář se zdravou dávkou sebevědomí. Nicméně je to člověk, který vás zaujme. Ať už pro jedinečnou formu výkladu svých myšlenek, nebo právě pro neotřelé myšlenky. Adam Gebrian nabíral zkušenosti u známých architektů v Evropě i v Americe. Pracoval v ateliéru Dominika Perraulta v Paříži, Maxwanu v Rotterdamu a díky Fulbrightově stipendiu se dostal do Los Angeles na Southern Kalifornia Institute of Architecture, kde vypracoval tři projekty pro Bombaj, Dubaj a São Paulo. V současné době vede ateliér architektury na Technické univerzitě v Liberci. Též zpracoval urbanistický klastr pro Ostravu v rámci projektu Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Na internetové televizi Stream má vlastní pořad Gebrian versus.

Pharrell Williams

20_pharrell

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Pokud byl Jay Gatsby posledním magnátem tak Pharrell Williams je ten další. Rapper a producent vlastní nahrávací společnost a současně se aktivně věnuje módě. Jeho značky Billionaire Boys Club a Ice Cream Clothing se těší velké oblibě a k tomu potvrdil spolupráci s eshopem Karmaloop.com.

Vladimír Staněk

20_stanek

Zdroj: Vladimír Staněk

Vladimír Staněk rád propojuje různé oblasti módy, designu
a umění. Po studiu na Střední umělecké škole, obor průmyslový design, vystudoval módní tvorbu na VŠUP pod vedením doc. ak. mal. Josefa Ťapťucha. Má za sebou stáže u prof. ak. mal. Jiřího Pelcla, studoval na americké univerzitě Rhode Island School of Design a londýnské University of Art London. Nedávno zvítězil v národním finále prestižní soutěže Triumph Inspiration Award 2011 a reprezentoval Českou republiku na berlínském Mercedes-Benz Fashion Weeku 2011.

V současné době je hlavním návrhářem pánských kolekcí české značky Pietro Filipi, spolupracuje s firmou Grund a především se věnuje své vlastní tvorbě pod značkou STINAK.

Brad Pitt

20_pitt

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Začínal jako brigádník v převleku kuřete pro řetězec fastfoodů el Pollo Loco. Ve třiceti ho časopis People vyhlásil jako nejvíc sexy mužem planety a získal si fanynky napříč věkovým spektrem. Od té doby patří k nejžádanější hercům současnosti.Brad Pitt je pro nás jediný svého druhu. A jeho cesta stříbrným plátnem je úžasná. Zahrál si snad všechny postavy, o kterých malý kluci sní, že jednou budou. A dnes? Ze sex symbolu je gentlemanem, otcem, hereckou hvězdou. Když se ho reportér Esquire v rozhovoru ptal, jak by zhodnotil svůj život, Pitt se zamyslel a pak odpověděl: „Nikdy jsem si nemyslel, že jednou budu takhle šťastný.“

Jan Plecháč

20_plechac

Zdroj: Jan Plecháč

Designér odstartoval kariéru již na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze kde studoval obor Architektura a design. Za diplomovou práci designu sedacího nábytku Icons získal ocenění akademie Czech Grand Design Objev roku 2010, ocenění Elle Décor International Award a milánský veletrh Salon Internazionale del Mobile mu otevřel cestu k řadě spoluprací v celé Evropě. V roce 2012 založil s kolegou ze školy Henry Wielgusem studio JAN & HENRY. Duo designérů pracuje na nekonvenčních projektech, kdy se snaží přesáhnout zažité hranice umění, designu a architektury. Jejich produkty se vyznačují perfektním zpracováním a čistotou tvarů. Oba vystavují na českých i zahraničních výstavách a spolupracují s prestižními světoznámými výrobci.

Marc Jacobs

20_marc

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Po šestnácti letech opustil módní dům Louis Vuitton její umělecký ředitel Marc Jacobs. Přehlídka poslední kolekce obsáhla všechny výrazné motivy z módních show uplynulých let jako scénu z nákupního centra s eskalátory, chodby luxusního hotelu včetně pověstných výtahů s eskort službou i kolotoč. Jacobs odešel s velkou pompou, na kterou se ještě dlouho bude vzpomínat.

Michal Horáček

20_horacek

Zdroj: Michal Horáček

Jsou muzikanti, kteří v potu tváře dřou na novém projektu, ale výsledný efekt je poněkud rozpačitý. V tomhle ohledu se textař Michal Horáček od celé řady z nich odlišuje. Na projektech pracuje se stejným nasazení, vkládá do nich stejnou míru energie, ale to co je jeho tajnou přísadou je lehkost, nadšení a vlastní přesvědčení o životaschopnosti projektu.

Kanye West

20_west

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Že má Kanye West styl a talent jak v hudbě tak v módě nepochybuje hlavně on. Bůh hudby i módy. Nemusíte ho mít rádi. Ani se vám nemusí líbit co dělá nebo jak to dělá. Ale nelze mu upřít, že je maximálně úspěšný.

Patrick Grant

20_grant

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Patrick Grant je Brit. Skrz na skrz. Především je ale módní návrhář, neústupný znalec stylu a dopisovatel do britské edice GQ a většinový vlastník zakázkového krejčovství Norton & Sons. Právě on je tím, kdo tohle krejčovství na Savile Row v londýnské části Mayfair znovu postavil na nohy, ale především mu vrátil lesk a opět z něj udělal vyhledávaný salon. Grant je pro nás prototyp ideálu britského gentlemana.

Michael Schumacher

20_michael

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Takový konec roku si sedminásobný mistr světa formule 1 rozhodně nepředstavoval. Michael Schumacher poté co se zranil při nedělním lyžování ve francouzských Alpách ho letecká záchranná služba transportovala do lokální nemocnice a poté do dál Grenoblu, kde se včera podrobil náročné operaci pod vedením věhlasného pařížského neurochirurga Gérarda Saillanta. Nyní jej tým lékařů uchovává v umělém spánku. Jeho stav není stabilizovaný ale i nadále zůstává kritický. Michael Schumacher, legendární pilot F1, oslaví 3.ledna 45. narozeniny.

Nelson Mandela

20_mandela

Zdroj: Vogue, GQ, REX, Getty, WallpapersHD

Za svůj život získal více jak 250 ocenění a vyznamenání včetně Nobelovy ceny za mír v roce 1993. Je trochu symbolické, že Nelson Mandela zemřel ve chvílích, kdy se v Londýně probíhala premiérová projekce filmu o jeho životě Long Walk to Freedom.

„Celý svůj život jsem zasvětil africkému lidu. Bojoval jsem proti nadvládě bílý, bojoval jsem proti nadvládě černých. Chránil jsem ideály demokratické a svobodné společnosti, kde mohou všichni lidé žít pospolu v harmonii a ve světě rovných příležitostí. Je to moje představa. Moje vize, pro kterou žiji, které věřím a pokud bude potřeba jsem ochoten za ni i zemřít.“ sdělení soudu na lavici obžalovaných během procesu otevření případu Rivonia Trial.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!