3 tipy na suché čištění

Publikováno: 28.06.2013 12:36 | Petr Hájek

Na světě je asi jen velmi málo mužů, kteří by nějak extra zbožňovali praní, o častější výměně prádla a nošených věcí ani nemluvě. Pro ty všechny patrně bude působit jako malý zázrak vynález firmy Wool & Prince, která nabízí košili nesužovanou žádným problémem dlouhého nošení.

dry-cleaning

Zdroj: A&Z Dry Cleaners

Vskutku - ani zápach, ani mačkání a nosit ji můžete celých 100 dnů. Zní to až moc dobře na to, aby to byla pravda? To jistě, takže zde je druhá strana mince: prakticky každé vlákno dnes lze udělat odolným, antimikrobiálním, nemačkatelným atd. Ale to určitě neznamená, že byste jej měli tak dlouho nosit, respektive neměli tak dlouho prát.

Ale ani z praní suchého není třeba dělat si hlavu:

1. Myslete nad pasem

Jako základní pravidlo u mužů lze použít to, že průměrný muž se potí zdaleka nejvíce nad pasem a pod pasem výrazně méně. V praxi se pak nejvíce osvědčuje nasucho čistit vlněné věci nad pasem cca po 3-4 nošeních, přičemž kalhoty ze stejného materiálu stačí vzít jednou za 20 nošení.

2. Znejte svůj materiál

Tak třeba takový Denim se nemusí nasucho čistit příliš často (pokud vůbec) a pamatujte, že když jej poprvé vyperete, zmenší se o 5-10 % v délce. Pro změnu 100 % bavlněná trička zase nemá cenu nosit na suché čištění, protože místní chemikálie jsou na bavlnu až moc agresivní ve srovnání s vaším domácím prostředkem.

3. Lisování někdy stačí

Suché čištění provádí obvykle dvojici činností - nasucho čistí a lisuje, takže když jsou vaše věci bez poskvrnky, stačí jen vylisovat. Tím nejenom ušetříte, ale hlavně, materiál vydrží déle, když se zbytečně nečistí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!