Mini-auto přejede USA napříč s 10 galony ethanolu

Publikováno: 01.03.2013 13:41 | Petr Hájek

Jsou tomu asi dvě léta, co se Jim Kor a jeho Urbee postarali o titulky v mnoha novinách na téma "první auto kompletně vylisované 3D tiskárnou". Korova firma Kor Ecologic nicméně nyní již pilně pracuje na druhé generaci auta (Urbee 2), jenž bude minimálně stejně neuvěřitelných parametrů, jako jeho předchůdce.

2013-03-01-1

Zdroj: Kor Ecologic

Auto má délku zhruba 3 metry a trvalo 2500 hodin vylisovat a vytisknout na 3D tiskárně všechny jeho části. Urbee 2 je zařízení silně eco-friendly, což dokazuje více věcmi, ovšem začít musíme určitě u lehké kostry vážící sotva okolo 550-600 kg. Kolibřičí váha je i důvodem, proč má model tak výborný poměr ujeté vzdálenosti na plnou nádrž.

Prakticky všechny části auta lisovaného z jednoho kusu materiálu přináší i nemalé výhody v aerodynamice, jelikož minimalizace kladeného odporu je často klíčem k nečekaně velkému snížení spotřeby. Auto je prý natolik aerodynamické, nakolik to jen šlo. Navíc, s ohledem na svoji konstrukci (2 kola vepředu a 1 vzadu) bude v řadě zemí povoz registrován jako motorka a ne auto.

2013-03-01-1

Zdroj: Kor Ecologic

Ačkoliv je kastle z většinové části plastová, stále je zde samozřejmě třeba kovového motoru. Hybridní kousek uvnitř má výkon 10 koní a dokáže se svým 36voltovým motorem cestovat rychlostí okolo 50-55 km/h.

Pro podobnou konstrukci hovoří i bezpečnost, která taktéž slibuje dosáhnout rekordních parametrů a kde to půjde, vyžadované standardy prý dalece překročí. Pan Kor sdělil zahraničnímu magazínu Wired, že má v plánu jet se svým prototypem Urbee 2 ze San Francisca do New Yorku a to jen s 10 galony ethanolu (cca 38 l). Celá vzdálenost dělá okolo 3 tisíc mil, takže určitě by to bylo i na zápis do knihy rekordů - mimochodem, původní Urbee 1 ujelo na galon cca 200 mil, takže 300 mil zde bude rozhodně dalším velkým krokem.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!