4 věci, které vám nikdo neřekl o bydlení v Japonsku

Publikováno: 01.12.2012 13:43 | Petr Hájek

Jestliže se někdo chystá na dovolenou právě sem, popřípadě se sem chce rovnou přiženit či přicestovat za prací, měl by si uvědomit, jak to tady je s řadou věcí, jenž jsou u nás jinak a které se obvykle dozvíte v momentě, když nad nimi v šoku stojíte s otevřenou pusou.

1. Řada věcí není hi-tech

Japonsko má člověk spojené s nejmodernějšími technickými hračkami všeho druhu, praktický život je ale mnohem prozaičtější - spousta lidí kupříkladu ani neví, co je to fax, natož, proč by ho měl někdo někomu posílat. Další šokující věcí bylo, že některé z firem, kam se hlásíte o práci prostě neberou přihlášky přes e-mail! Pěkně stará dobrá pošta a papír. Stejně to platí i pro instituce typu banky, kanceláře úředníků atd. atd. opět vše mají pouze na papíře. Dalším šokujícím překvapením by pak mohlo být placení letu do letadla přímo a nikoliv kartou. A to nejde moc dohromady s automaty, které nejedou 24 hodin denně - většina bank má totiž automaty vevnitř, takže když v 6 zavřou, máte smůlu.

2012-12-01-1

Zdroj: Cracked

2. Domy nemají vytápění

Japonsko je v tisku, na internetu i kdekoliv jinde zobrazováno jako technologický ráj, kde jakékoliv WC připomíná minimálně to ze Star Treku. Prakticky všude zde ale chybí natolik základní věcí jako je centrální vytápění a termální izolace. Tradičně jsou místní domy stavěny na maximální průtok vzduchu. Když je léto a 25-30°C, tak je to ideální, ale v zimě... elektrické topení je tak akorát na jednu místnost a je šíleně drahé, takže se tu netopí ne více než v jedné či dvou místnostech. Taky můžete vsadit na petrolejová kamna, to je zase ale o krk tehdy, když podceníte větrání.

2012-12-01-1

Zdroj: Cracked

3. Nemocnice zavírají večer a přes víkendy

Dobrá věc na místním zdravotnictví je, že pojištění berou skoro všude. Ta špatná zase, že místní nemocnice mají provozní dobu srovnatelnou s běžným podnikem. Co to znamená? Obecně řečeno, japonské nemocnice jsou otevřeny od 9 h ráno do 6 h večer. O víkendu máte smůlu vůbec. Zádrhel je i v tom, že i když se tam dostanete, nemusí to znamenat, že uvidíte doktora, jelikož přespolní pacienti jsou řešení pouze ráno. Když se tam tedy nedostanete brzy, máte opět smůlu. Aby bylo kvalitě skutečně zadost, prvotní návštěvníci, se nemohou objednat na schůzku, ale přijít pěkně po svých.

2012-12-01-1

Zdroj: Cracked

4. Přes všechnu snahu jste pořád cizinec

Japonsko je solidně industrializovaný národ a má vzdělané lidi. A totéž očekává i od vás. Když neumíte Japonsky, v podstatě nic nevyřídíte - maximálně si koupíte něco ve fast-foodu nebo se vyptáte na směr. A to je problém - japonština je extrémně náročný jazyk, který vyžaduje nějakých 2200 hodin studia, nežli v něm jste trochu zběhlí. Není ani moc na čem stavět, jelikož třeba s angličtinou nemá společného v podstatě nic. A i když to zvládnete, žijete tam 10 let a máte tam rodinu, prostě jste stále pro spoustu lidí "ten cizinec", což je život. 98 % obyvatel jsou totiž Japonci, takže vy zkrátka trochu vyčuhujete nad dav. Když zde místní Japonci s pár korejskými předky nemohou volit, být v managementu nebo soudit, těžko můžete očekávat u sebe nějaká privilegia...

2012-12-01-1

Zdroj: Cracked
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!