5 kroků jak nosit blazer & šortky

Publikováno: 16.07.2015 10:08 | Jiří Hofbauer

Už Petr Bajza toužil po dlouhých kalhotách, které vždy byly symbolem dospělosti a vážnosti. Několik posledních sezón muži po celém světě ale sako kombinují opět s ustřiženými kalhotami. Svým způsobem se tak mezi nimi tvoří dva tábory. Jeden tomuhle trendu tleská a je jeho hrdým nositelem a ti druzí nad ním jen kroutí hlavou.

V zahraničí se objevují i verze obleku, kde šortky suplují klasické plné kalhoty. K tomu asi budeme muset v Česku ještě dospět. „Pravdou je, že takový oblek je využitelný prakticky jen v létě a jen pro volný čas. Při cenách šití na míru z bavlněných či lněných látek, vlny Tropical Suiting nebo látek s příměsí mohéru vychází takový oblek třeba na 14 tisíc korun,“ říká Václav Kotyk ze salónu Suit & Me.

Pravdou je, že blazer a šortky je hravá kombinace, která unese hodně. Pokud zvažujete, že byste tenhle trend vyzkoušeli v praxi, začněte právě blazerem. Zvolte klasický, temně modrý a k němu vhodně kombinujte šortky.

Blazer Blažek, 8 990 Kč

blazer_sortky_sako

Zdroj: Archiv značky

Asi nejzásadnější je délka. Absolutním tabu je cokoliv, co se vám bude zařezávat v polovině stehen. Zavání to Village People Revival. Šortky by měly ideálně sahat nad kolenní kloub. V případě nutnosti lze šortky i hrnout. Ale maximálně jedno precizní ohrnutí, jinak se vám kolem nohy vytvoří kruhový monolit látky.

Výběru věnujte střihu stejnou pozornost, jako byste vybírali kalhoty k obleku nebo separátní kalhoty k blazeru. Nic se spadlým sedem a kapsami. NE! Spíše úzké, žádný nigga style. Hlavně žádné postranní, praktické kapsy.

Společenské šortky H&M, 349 Kč

blazer_sortky_sortky

Zdroj: Archiv značky

Postupně konzervativně se chovejte i co se týče materiálů. Stejně jako u obleků, tak i u šortek platí, že velkým obloukem se vyhnete všechno co šustí, má kontrastní lemy, viditelná loga a nášivky nebo se musí vyklepávat (tím myslíme teplákovinu). Volte šortky z bavlny nebo jiných přírodních materiálů jako třeba len. Ti nejodvážnější dokonce můžou sáhnout po decentním denimu.

I když fandíme kapesníčekům s výrazným motivem, u vzoru šortek bychom se drželi spíše zpátky. Plameňáci, palmy, kotvy, hvězdy. Všechno je to roztomilé, ale zavání to účastníkem zájezdu. A pokud nemáte ego jako Nick Wooster nebo zrovna nesrkáte espresso na Pitti, tak tenhle komplet na zastávce Invalidovna vyzní komicky.

blazer_sortky_nick

Zdroj: Tumblr

„Osobně doporučuji vyhnout se kombinování dvou výrazných vzorů současně. Velice dobře vypadá windowpane blazer a jednobarevné šortky. Nebo naopak na šortky zvolte kostku zvanou Prince of Wales a jednobarevný blazer,“ radí Václav Kotyk.

Vzorníky látek: windowpane a Prince of Wales

blazer_sortky_latky

Zdroj: Mr Porter

Poměrně rozhodující slovo mají doplňky. Tohle je ideální chvíle pro pletenou kravatu případně nápaditého motýlka. Pokud ale košili vyměníte za tričko, outfit dostane zcela jiný nádech. Velkou roli hrají i boty, které prozradí mnohem víc než si myslíte. Jestli kožené brogue nahradíte plátěnými espadrilles opět outfit lehce utrpí na vážnosti.

Mokasíny Newington Barker, cena k doptání v butiku

blazer_sortky_boty

Zdroj: Archiv značky

V tu chvíli sami musíte uvážit, kam v danou chvíli vyrážíte a jak moc uvolněně chcete působit. Myslete ale na to, že se jedná o velice neformální kombinaci. Šortky ve spojení s blazerem nepatří do divadla, na jednání ani na večeři. Takhle oblečení ale můžete zazářit tehdy, pokud toužíte uhnout ze stereotypu a dopřát si lehkou míru extravagance. Letní párty, neformální posezení s přáteli u drinku nebo prázdninová návštěva metropolí jsou ideální příležitosti, kde takový outfit můžete otestovat v praxi.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!