5 tipů jak se obléct na pracovní schůzky

Publikováno: 17.03.2014 08:11 | Jiří Hofbauer

Je nepopiratelným faktem, že na pracovních schůzkách hraje hlavní roli dress code. Na prvním dojmu záleží, a proto byste neměli oblečení ani doplňky podceňovat. Důležitá je denní doba, kdy se na pracovním jednání scházíte a za jakým účelem. Podle toho by se mělo řídit i vaše oblečení.

Přizpůsobujte se stylu jednajícího partnera

Pokud se scházíte s někým, koho už znáte nebo o něm máte konkrétní představu, oblékněte se podle jeho stylu. Předcházejte situaci, kdy vy přijdete do restaurace v ležérní košili a obchodní partner v obleku s kravatou. Někdy je lepší být tzv. overdressed než-li když působíte, že jste se na jednání ocitli omylem. Víte-li, že se dotyčný obléká formálně, vezměte si na sebe minimálně košili. Jestli si nevíte rady a nemůžete si vybrat tu správnou košili nebo oblek, stavte se například v Pánské pasáži, kde vám určitě poradí.

byznys_2

Zdroj: Tumblr, Trashness, PinterestPozor na barvu obleku

U obleků platí nepsané pravidlo, že když se schůzka koná po šesté hodině večer, měli byste nosit pouze tmavý oblek. Šedá barva je z hlediska etikety ve večerních hodinách nevhodná. Nicméně z restaurace vás za to nevyhodí. Jde jen o to působit dobře na protistranu. Jednoduše většinou platí, že přes den se nosí světlé oblečení a večer jenom tmavé. Proto pokud se skutečně rozhodnete investovat do jednoho obleku (třeba právě na míru) volte temně šedý (antracitový) nebo temně modrý (navy). V takovém obleku zvládnete celý den. Před večerní schůzkou jen vyměníte košili, přidáte vhodnou kravatu a kapesníček a vypadáte dobře.

byznys_1

Zdroj: Tumblr, Trashness, PinterestKravata? Ano, ale nekombinujte vzory

Kravata rozhodně nepatří mezi povinné doplňky ke košili. Pokud se na ni necítíte, moc vás svazuje anebo ji prostě nemáte rádi, nenoste ji. Řada businessmanů to s kravatami přehání. Kombinace vzorované košile a kravaty někdy vypadají komicky. Proto, pokud se pro kravatu nakonec rozhodnete, v případě vzorované košile si uvažte jednobarevnou kravatu.

byznys_5

Zdroj: Tumblr, Trashness, PinterestNoste dlouhé ponožky a vyhýbejte se bílé

Na schůzky si vždy připravte dlouhé ponožky. Odkryté lýtko díky kotníčkovým ponožkám nevypadá zrovna lákavě. Stejně tak se nehodí, když vaše nohy budou zářit bílou. Jednající partner by z toho mohl oslepnout. Zkrátka odkrytá lýtka ani zářivě bílé ponožky ještě nikdy žádný byznys neudělaly.

byznys_4

Zdroj: Tumblr, Trashness, PinterestMějte jednotný styl

Když už se rozhodnete pro formální oblek nebo jenom košili, měli byste k tomu mít i odpovídající doplňky. Sportovní hodinky nikdy nenoste k formálnímu oblečení. Myslíte si, že to nikdo nepozná? Z dálky možná ne, ale při bližším pohledu je jasné, že to není to pravé. Držte si zkrátka jednotný styl a nemíchejte sport s byznysem.

byznys_3

Zdroj: Tumblr, Trashness, Pinterest
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!