5 věcí, které sledovat při nákupu nových pneumatik

Publikováno: 07.04.2017 16:02 | PR

Všichni to známe, opět nadešel čas na koupi nových letních pneumatik. Nabídka je opravdu široká, tak jaké vybrat a podle čeho se při nákupu orientovat? Věřte, že cena není jediným faktorem. Pojďme si ukázat, o co byste se měli při nákupu nových pneumatik zajímat.

Nákup letních pneumatik určitě nenechávejte náhodě. O tom, jak špatné je rozhodnutí jezdit celou sezónu pouze na zimních pneumatikách ani nemusíme nic psát. Pneumatiky mají zásadní vliv na bezpečnost jízdy, ale také na celkové jízdní vlastnosti vozu. Přinášíme několik nejdůležitějších faktorů, které byste měli při nákupu sledovat.

Obra_zek1

Zdroj: PR

Správné rozměry

Správný rozměr pneumatik je vždy na prvním místě. Vhodné rozměry najdete ve svém technickém průkazu. Používání pneumatik uvedených v TP jsou klíčové pro zachování bezpečnosti a jízdních vlastností vozidla. Sledují se tři parametry, tedy šířka, profil a průměr pneumatik. Rozhodnout se můžete pro pneumatiky širší nebo užší. Širší pneumatiky poskytují vozidlu lepší jízdní vlastnosti a zkracují brzdnou dráhu, užší jsou zase tišší, pohodlnější a lépe odolávají aquaplaningu.

Druh pneumatik

Pneumatiky můžeme také dělit podle tříd, které jsou závislé na typu auta, stylu jízdy a povrchu. Do ekonomické třídy se řadí levné pneu, vhodné pro klidnější řidiče a městská vozidla, která ročně nenajedou příliš mnoho kilometrů. Střední třída pneumatik se používají pro automobily střední třídy, nejčastěji sedany, kombi nebo liftbacky. Do nejvyšší třídy řadíme pneumatiky, které používají řidiči automobilů vyšší třídy a výkonu a také náročnější řidiči, kteří rádi vymáčknou ze svého vozu maximum. Jiné kategorie dělí pneumatiky na sportovní a komfortní, podle účelu jízdy.

Stáří pneumatik a skladování

Nejsou nové, jako nové. Vždy si při koupi nových pneumatik překontrolujte, kdy byly vyrobeny. To zjistíte podle DOT kódu vyraženého na bočnici pneumatiky. Pokud byly pneumatiky vyrobeny před více než pěti lety, tak je dost možné, že se jejich vlastnosti zhoršily. U starších pneumatik se také zajímejte o to, jak byly skladovány. Neměly by být vystaveny příliš nízkým nebo vysokým teplotám, ani vlhku.

Výrobce

Zajímejte se také o výrobce. To neznamená, že musíte pořídit pneumatiky od nejznámějších značek, ale neměli byste mít problém si o prodávající firmě zjistit základní informace. Ideální je, když firma působí už déle na trhu, vyrábí ve větším objemu a spolupracuje s automobilkami. Výrobce by určitě měl dodržovat zákonem dané normy, pozor na velmi levné pneu od neznámých asijských firem.

asdf

Zdroj: PR

Cena

Cena pneumatik by měla odrážet všechny popsané vlastnosti a faktory. Ne vždy platí, že čím dražší pneumatika, tím lepší. Vycházet byste měli zejména z toho, co od pneumatik očekáváte. Pokud víte, že budete přes léto jezdit maximálně o víkendu nakoupit nebo na chatu, tak vám bohatě stačí kvalitní levné pneu. Když ale používáte vůz k práci, střídáte město a venkov a navíc rádi pořádně sešlápnete plyn, tak tomu uzpůsobte i výběr pneumatik. Při výběru nových letních pneumatik si vždy zjistěte co nejvíce informací, zkontrolujte kompatibilitu s vozem, ujasněte si vaše očekávání a požadavky a vyberete zaručeně ty správné.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!