6 stylových zbraní moderního rytíře

Publikováno: 19.11.2015 11:07 | Štěpán Molitor

Abychom byli vítězi v životě, nemusíme ulovit největšího divočáka. Nemusíme ani zabít nejvíc nepřátel. Ani zvítězit v rytířském turnaji. Slovo bojovník se vzdálilo svému původnímu smyslu – dnes vyhráváme své bitvy u jednacího stolu, před odeslání mailu, při jednání v luxusní restauraci nebo v baru, při seznamování. Otevření nepřátelé v krásném světě neexistují a dva největší konkurenti se vzájemně zvou na pracovní obědy a děkují si s úsměvem za příjemně strávený čas (to samozřejmě nemění nic na tom, že hned po nastoupení do auta začnou svůj protějšek častovat až absurdními nadávkami).

Sako, Berluti. Košile a kalhoty, oboje Hermés. Kravata, Dsquared2. Pásek, Paul Smith. Hodinky, Bell & Ross. Rukavice, Brioni. Kufřík, Dunhill. Boty, Cerruti 1881.

brneni_1

Zdroj: GQ

Ideál bojovníka přetrvává. Odvaha, sebeovládání, všeobecný rozhled, síla a šarm. Obsah zůstává, mění se forma. Moderní rytíř gentleman nenosí meč, ale telefon, místo brnění jej před okolím chrání padnoucí oblek a na své protivníky nepohlíží skrz hledí přilby, ale přes značkové brýle. Každý bojovník dnešní doby má své zbraně, bez kterých nejde do boje. Tyto předměty musí být mimořádné kvality a, kromě své prapůvodní funkce, měly by sloužit i jako erb, poznávací znamení a osobní doplněk.

Trenčkot, Burberry. Oblek, Vicomte A. Košile, Hermés. Kravata, Dsquared2. Rukavice, Brioni. Pásek, Paul Smith. Sluneční brýle, Ray-Ban. Kufřík, Dunhill. Boty, Church’s.

brneni_2

Zdroj: GQ

Telefon

Používá ho každý z nás, každý den, neustále. Výběr je obrovský a s výkonem roste i cena telefonu. Rozhodně se tu nechci pouštět do porovnávání jednotlivých značek a modelů, od toho jsou jiné servery. Platí však, že čím víc telefon používáte, tím více do něj investujte. Telefon o nás něco vypovídá. Bez urážky, ale vytáhnout na obchodního partnera starý alcatel s ošoupaným krytem a ulámanými klávesami vzbudí vážné pochybnosti o uzavíraném obchodu…

Proti poškození použijte ochranný kryt. Ten by měl být decentní a takový, aby zbytečně nezvětšoval rozměry telefonu. Vyhněte se outdoorovým bytelným pouzdrům. V poslední době se objevují i bumpery, rámečky na telefon z plastu nebo kovu. Působí vcelku přirozeně a chrání telefon podobně jako obal.

Sako, košile a kravata, vše Dior Homme. Kapesníček, Pochette Square.

brneni_3

Zdroj: GQ

Peněženka

Mnoho mužů peněženku odmítá a peníze a doklady nosí po kapsách. Toto řešení je nepraktické, nemáte věci pohromadě a zmuchlané bankovky v kapse působí neesteticky. Spona na bankovky a karty je elegantním řešením, ale doporučujeme ji mužům vyššího věku. Pohled na dvacetiletého mladíka vytahujícího sponou na bankovky je komický. Ve sponě by také měl být značný obnos peněz, aby nepůsobila prázdně a zbytečně.

Peněženka je optimálním řešením. Myslíme elegantní tenké peněženky z nejlepší kůže. Co v ní má být? Občanka, řidičák. Platební karta, přístupová karta do kanceláře a dvě, tři pohotovostní vizitky. A jistý obnos v bankovkách. To je vše. V žádném případě si nekupujte peněženku s přihrádkou na mince. Drobné můžete nosit v kapse. Mince peněženku deformují a významně rozšiřují a taková peněženka nevydrží dlouho. Ke smokingu, nebo kamkoli jinam, kde by klasická peněženka byla zbytečnou přítěží, zvolte miniaturní pouzdro na karty. Občanka, platební karta a hotovost, nic jiného nebudete potřebovat.

Je k neuvěření, kolik významných a úspěšných mužů si zakládá na hodinkách, telefonu a značkových oblecích a přitom při placení vytáhnou letitou a ošoupanou peněženku, nacpanou starými účtenkami, neplatnými kartami a telefonními čísly několika expřítelkyň na papírcích.

Trenčkot a košile, oboje Hermés. Oblek, kravata a rukavice vše Brioni. Svetr, Uniqlo. Kufřík, Dunhill. Boty, Church’s.

brneni_4

Zdroj: GQ

Hodinky

Hodinky jsou samostatná kapitola tak rozsáhlá, že bychom ji v tomto článku nemohli popsat. Podotkněme jen, že hodinky, stejně jako ostatní doplňky zde popsané, jsou naší vizitkou, patrnou na první pohled. Věnujte pozornost nejen čistotě hodinek, ale také stavu řemínku, jestli máte kožený. Takový se brzy obnosí. Hned jak uvidíte první známku poškození, nemilosrdně jej vyměňte. Doporučuji měnit pásek každého půl roku, pokud hodinky nosíte denně. Stojí pár stovek, takže to není tak bolestné. Pokud si ovšem nepřejete pravého aligátora…

Sako a kalhoty, oboje Balibaris. Košile, Dunhill. Kravata, Boggi Milano. Spona na kravatu, Paul Smith.

brneni_5

Zdroj: GQ

Brýle

Brýle, původně nenáviděný prostředek ke korekci vad zraku, prodělaly za dobu své existence velký vývoj. Dnes jsou oblíbeným doplňkem a tvary a materiály se mění každou sezónu. Manažeři, kteří nosí brýle, jsou považováni za inteligentnější, a proto někteří lidé s perfektním zrakem nosí brýle s obyčejnými čirými skly. Najděte si tvar, který vám bude vyhovovat, a udělejte z brýlí své poznávací znamení. Na brýlích nešetřete, na obrubách ani na sklech. Budete je mít na nose téměř pořád.

Trenčkot, Bally. Oblek, košile a pásek, vše Paul Smith. Pilotky, AO Eyewear. Kufřík, Dunhill. Rukavice, Brioni.

brneni_6

Zdroj: GQ

Pero

Při podepisování kontraktu vytáhnout ošoupanou propisku (ideálně s logem konkurenční firmy)? Gratuluji, právě jste nastoupili na přímou linku do Nevkusu. Lepší pero nebo kuličková tužka stojí zhruba jako jedna nádrž benzínu a vydrží navždy. Vyvarujte se ovšem okázalých psacích nástrojů, ty přenechte jedincům, kteří neumí zaujmout jinak. Nechcete budit dojem uhlobarona z konce 19. století, ale seriózního businessmana. Naprosto postačí jednoduché pero z oceli. Kouzlo je v minimalismu.

Sako, rolák a kalhoty, vše Tom Ford. Pásek, Paul Smith. Kufřík, Dunhill. Boty a rukavice, oboje Brioni.

brneni_7

Zdroj: GQ

Diář

Doba diářů se zřejmě chýlí ke konci. Kalendář v telefonu se synchronizuje s počítačem a tabletem, můžete si nastavit připomenutí. Přesto někteří lidé, včetně mě, stále nedají dopustit na klasický papír. Všechny diáře, co mají logo nějaké firmy, hoďte do koše. Pořiďte si diskrétní a jednoduchý, kvalitní kousek. Zastánci Moleskine a Filofaxu proti sobě vedou křížové výpravy a upřímně, neumíme rozhodnout co je lepší. Experimentujte a najdete si svůj grál.

Sako, Hackett. Polo, Lacoste. Hodinky, Bell & Ross.

brneni_8

Zdroj: GQ

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Německá společnost Hugo Boss byla založena v roce 1924, avšak až roku 2003 spatřila světlo světa sportovní kolekce funkčního a trendy... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!