6 zásadních trendů ulice

Publikováno: 11.09.2014 01:18 | Aktualizace: 06.02.2016 10:00 | Jiří Hofbauer

V dnešní době řada lidí pojala dojem, že jsou skutečnými znalci módy a tak zásobují sociální sítě svými outfity ze zkušebních kabinek konfekčních řetězců. Pravdou ale je, že ti kdo módu skutečně ovlivňují a do jisté míry vedou její směr se neschovávají za závěsem, ale hrdě brázdí ulice. A často čím sebevědoměji si vykračují, tím méně si ve skutečnosti věří. Grafik Brad Howe definoval šest typů mužů (lidí), které můžete potkat na týdnech módy.

Mambo Italiano
Tenhle typ je nejvíce k vidění během Milano Moda Uomo ale především na Pitti Uomo. Italové jsou mistři svádění. A zdá se, že každým outfitem chtějí svést primárně sebe. Italové jsou neskuteční puntičkáři. Každý vlas v dokonalém účesu má svoje místo, každý náramek svůj význam, prsten svou symboliku, cíp povytaženého kapesníčku svůj důvod. Italové nepodceňují ani takové detaily jako popraskané rty nebo neupravené nehty. A samozřejmě povinně ukážou kotník. Současně jsou hodně na dotyky. Podání ruky zdaleka nestačí. Italové s elegancí snědí kus pizzy, aniž by si lámali hlavu se sacharidy. Možná je to i tím počtem cigaret a espress. Nebojí se barev. Proto pokud budete vést jednání s italskou delegací, s klidem sáhněte po růžové košili.

styl_ulice_1a

Zdroj: Brad Howe for GQ

Trendsetter

Čeština pro toto označení nemá jedno slovo. Jde o někoho, kdo trendy nesleduje, ale razí. Kdo kombinuje vysokou módu, konfekci, vintage, second-hand i vlastní vylepšené kusy. Absolutně ignorují trendy, které stanovují návrháři módních domů a razí svoje vlastní. Ostatně neříká se nadarmo, že návrháře často inspirují a je to právě ulice a ne ateliéry, kde se rodí nové trendy. Studia je pak jen přetváří k obraze svému. Do jisté míry jsou to takoví módní misionáři. Přinášejí novou módní víru na nepolíbenou půdu. Jak se říká, jdou se svou vizí na trh. Bohužel často zůstávají veřejností nepochopení. Pravda, naprosto je to neštve...

styl_ulice_2a

Zdroj: Brad Howe for GQ

Accessoriser

Nebojí se investovat do šátků, klobouků, broží, klapek na uši, sluchátek jen proto, že nevyužitý kus těla, je nesmyslný kus těla. Accessoriser tedy něco jako sběratel, jehož vášní jsou doplňky. Říká se, že ďábel je ukrytý detailu. Je tedy dost možné, že accessoriseři jsou módní luciferové. Nebojí se skloubit věci od značek a módní suvenýry, které ulovili na cestách. Kdyby tak domorodci na Bali věděli, že jejich náramek již brzy zkopíruje H&M.

styl_ulice_3a

Zdroj: Brad Howe for GQ

Trendy dandy

Představte si Oscara Wilda jako bezdomovce. A vlastně to, co Wilde symbolizoval před sto lety je trendy dandy i dnes. Něco co porušuje pravidla. Vracejí se do minulosti a přitom předbíhají současnost. Ano, ukažme si na ně prstem. Je to jistý souboj dokonalé krásy, kterou shazuje krvelačná dekadence. Poznávacím znamením jsou mocné kravatové uzly, hole, deštníky, cylindry, rukavice a závan opia. Je to pozůstatek bohémské revoluce, který přežil.

styl_ulice_4a

Zdroj: Brad Howe for GQ

Hipster

Hipsterem je každý kdo má iPhone, pije kávu z kelímku, nosí plátěnou tašky a má rád bistra. Jasně, ta pravidla jsou nesmyslná. Hipsterství ale ze stylu oblékaní proniká mnohem hlouběji. Svým způsobem je to i jakési sociální a myšlenkové napojení na jistou společnost. Přesto tady existují jistá klišé. Jejich oblečení je často jako oni samotní – úzké. Hipsteři jsou v zásadě velice štíhlí. Je to tím, že řada z nich si potrpí na zdravou (častou veganskou) stravu. To je důvod, proč jim tolik sedí super slim džíny. Luxusní aktovka (zdánlivě po dědovi) v jedné ruce a klasický román (nejlépe Kafka nebo jiný utrápený autor v druhé) je prostě must-have. (Co ale mají v té tašce? Koluje vtip, který tvrdí, že v taškách nosí psací stoje. Ale to je opravdu jen hnusný klep.) Současně styl utužují šlemi, minimálně jedním viditelným tetováním, kloboukem nebo kulatými brýlemi. Triko, které na sebe vezmou, by vám máma asi už vyhodila. Košile oproti tomu jsou často svítivě bílé. Nechybí však vyhrnuté rukávy, stejně jako ohrnuté nohavice u kalhot.

styl_ulice_5a

Zdroj: Brad Howe for GQ

Kanye

Vybavte si všechno, co měl Kanye West za poslední rok na sobě. Je tam lehká potřeba šokovat. Lehce tíhnou k unisexové módě a překonávají zažité genderová klišé. často tak u nich uvidíte kabelu Herm?s Birkin nebo kožené sukně. Současně jsou kdykoliv připraveni obrnit se znuděným výrazem a na důkaz svého nadhledu mají neustále v pohotovosti prsty, aby ukázali jako moc swag a v pohodě jsou.

styl_ulice_6a

Zdroj: Brad Howe for GQ
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!