7 (+1) způsobů jak si pohrát s oblekem

Publikováno: 17.10.2014 11:25 | Aktualizace: 30.11.2014 06:00 | Jiří Hofbauer

Oblek měl, má a snad i bude mít čestné místo v šatníku snad každého muže. Podotýkáme dobrý oblek. Kvalitně ušitý, z patřičného materiálu a padnoucího tvaru. Pamatujeme ještě doby, kdy v Čechách skutečně nebyl takový výběr jako dnes. Když se pak kluci potkali v tanečních, měli všichni stejné obleky od jednoho... řekněme výrobce, doplněné předem sestavenými (ne)vkusnými sety kravata, kapesníček, manžetové knoflíčky. Bohužel někteří prodejci i dnes tohle hrdě nabízí za sprostě vysoké ceny a tváří se, jak fashion produkt vlastně mají. Další věcí bylo, že těm klukům třeba nikdo neřekl, že nášivky značek na rukávech měli, předtím než vyrazili na svou první prodlouženou, odpárat. Stejně tak rozparky na saku. Něco jako zkrácená nebo prodloužená délka byl problém, o slim a regular střihu nikdo nic neslyšel. Není divu, že spoustu kluků si tak k nošení obleku vybudovalo jakousi averzi a spolu s koprovkou a chemií je začali házet do jednoho pytle.

Jenže nosit oblek je radost. Koupí obleku totiž tohle módní dobrodružství nekončí. Naopak teprve začíná.Na míru

Ať už si necháváte šít oblek na míru, zvolíte měřenku nebo vybíráte v konfekci, nenechte se přemluvit do něčeho, o čem předem víte, že není váš styl. V případě konfekce obejděte víc obchodů a skutečně pátrejte po obleku, který vám sedne. Dnes i nadnárodní oděvní řetězce nabízejí služby švadlen případně vám doporučí adresu, kde vám oblek upraví. U obleků na míru je to o osobní komunikaci s krejčím, s kterým se můžete poradit o všech detailech. Zda jeden či dva rozparky, tvar a umístění kapes, jestli biletku, kapsu do podšívky navíc, obšití knoflíkových dírek.

Oblek v konfekci pořídíte od 4 500 Kč. Základní cena za oblek na míru se pohybuje kolem 15 tisíc korun.

oblek_1

Zdroj: Archiv značekVzor košile

Bílá košile je dokonalost sama. Ale oživit oblek košilí se vzorem je výzva. Vlastně ani samotná bílá košile nemusí být jen ploché plátno, ale nabízí celou řadu dezénů tzv. vazeb. Ze vzorů zkuste nejen proužky, kostky, puntíky nebo jiné motiv jako kotvy, paisley či geometrické vzory.

Burberry London, 9 650 Kč

oblek_2

Zdroj: Archiv značekDolce & Gabbana, 9 400 Kč

oblek_3

Zdroj: Archiv značekPaul Smith London, 7 200 Kč

oblek_4

Zdroj: Archiv značekVlasy, vousy, nehty

Když už věnujete pozornost péči o své auto nebo boty, dbejte i o upravené nehty, vlasy a vousy. Není to jen o samotném sestřihu. Jsou to právě ty ožehavé oblasti kolem uší a vzadu na krku, které jako první signalizují, že vaše vlasy jsou odrostlé. Muži často chodí k holiči, až je to potřeba. Zkuste si hlídat termín tří týdnů. To je ideální odstup. Za tu dobu vám vlasy odrostou, současně nijak nezmění váš vzhled. My poslední dobou podlehli kouzlu tradičního holičství. Tam vám upraví nejen vlasy ale i vousy. Ostatně právě tyhle detaily, spolu s vystupováním člověka, je ona pověstná sláma koukající z bot.

Úprava vlasů a vousů v pánském holičství začíná na ceně 500 Kč.

oblek_5

Zdroj: Tomáš Škoda Photography pro Menstyle.czSepnout

Spony na kravatu, manžetové knoflíčky nebo ozdoby do klopy. Ano, obejdete se bez nich. Ale proč? Možná to jdou podružné detaily, ale vytváří jedinečný lesk a dotahují finální vzhled.

Manžetové knoflíčky Turnbull & Asser, 5 250 Kč, květina do klopy Lanvin, 3 600 Kč, spona na kravatu Bottega Veneta, 4 100 Kč.

oblek_6

Zdroj: Archiv značekPásek vs. kšandy

Muž, který nosí šle projevuje dobrý vkus, jistý obdiv a zálibu v minulosti a také to, že prostě má rád pohodlí. A to je na nich skvělé. Spojují dohromady jak pohodlí, tak eleganci a styl. Pokud se je rozhodnete nosit, existuje jedno hlavní pravidlo. Nikdy si je nebrat společně s páskem. To je společenské faux pas a především, nelogické jednání.

Pásek Loake, 2 090 Kč, šle Le Premier, 1 690 Kč.

oblek_7

Zdroj: Archiv značekPonožky

Barevné ponožky se vzorem dokážou výsledný outfit neskutečně odlehčit. Zanechte stopu a zvolte jinou barvu než černou. Buď jednobarevné nebo vybírejte mezi vzory.

Falke, 387 Kč, Falke, 387 Kč, Paul Smith, 690 Kč, Corgi, 497 Kč, Paul Smith, 690 Kč, Corgi, 497 Kč.

oblek_8

Zdroj: Archiv značekBoty

Oxfordky z hladké, hnědé nebo černé kůže jsou jasná volba, která se vám mnohokrát vrátí. Existují ale i další možnosti. Přezky, zdobení, barevné tkaničky a podrážky. Ženy do bot investují často půlku měsíčního platu. I vy se odlepte od země a zkoušejte nové věci.

Dolce & Gabbana, Brioni, George Cleverley, Tod's, Church's.

oblek_9

Zdroj: Archiv značekOriginalita vpřed ale...

Na závěr důležitá rada. Možná ta nejdůležitější ze všech. Vždy věřte svému úsudku. Jo, puntíky a bordó barva jsou v módě. Dvouřadé sako vypadá hodně stylově. Kdo by nemiloval vesty? Bez motýlka ani ránu. Pokud se už odhodláte svůj šatník obohatit o nějaký skutečně akutně módní kousek, nejprve uvažte, zda budete mít odvahu a kuráž s ním vyjít i na ulici. V soukromí zkušební kabinky je sebevědomí vždycky větší. Věřte nám, taky to známe. Trendy možná velí, že žlutý motýlek je tím nejlepším řešením. Pokud ale žlutou barvu nebo motýlky celkově nemusíte, ale pěkně modrá kravata se vám líbí daleko víc, je to právě ona tou správnou volbou. Fandíme originalitě, současně se vám ale vždy snažíme připomenout, aby domnělá originalita nepotlačila váš styl. Poslední dobou se totiž zdá, že čím víc se lidé snaží být originální, tím víc všichni vypadají stejně.

Indochino_dandy07

Zdroj: Indochino
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!