Jednosměrný výlet na Mars

Publikováno: 30.07.2013 13:48 | Petr Hájek

Touha lidí objevovat nové obzory a zkoumat nová místa (byť někde jen radary zatím) bude mít v rámci vesmíru opravdu co dělat, ale i tak velké cestování je třeba začít v malém měřítku, tedy právě v naší Sluneční soustavě.

Mars-One

Zdroj: Bornrich

Cesta na Mars je další velký krok, který chce po přistání na Měsíci lidstvo vykonat a již dnes se o ní zcela vážně uvažuje. Na cestu týkající se první lidské kolonie a posádky na Marsu se během dvou týdnů přihlásilo 73 tisíc lidí, přičemž do 31. srpna má dorazit odhadem dalších 50 tisíc žádostí.

Mars-spacecraft-010

Zdroj: Bornrich

Mise je dotována holandskou neziskovou organizací Mars One a posádku chce dostat na červenou planetu okolo roku 2022. A vzhledem k fyziologickým změnám, k nimž během cesty dojde na lidském těle, tito lidé se již nebudou moci vrátit. Náklady na cestu budou okolo 6 miliard USD.

marsone1

Zdroj: Bornrich

Obsah života kolonizátorů bude určitě zajímavý pro ty z nás, jenž milují červenou - na planetě se posádka totiž bude účastnit konstrukčních prací apod. To obnáší jednak skleník kvůli jídlu a také zkoumání geologie planety.

Human-on-Mars

Zdroj: Bornrich

Zajímavé na celé věci je ovšem hlavně to, že se nehledají vědci, ale osoby, jenž nade vše milují zkoumání dalekých obzorů. Trénink na cestu bude trvat také velmi dlouho - celých 8 let, avšak poté by se astronaut měl vypořádat mentálně i fyzicky se vším, na co po cestě (i po příletu) narazí.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!