Abercrombie & Fitch není vítaná na Savile Row

30.08.2013 09:10 | Jiří Hofbauer

Londýnská ulice Savile Row proslula tím, že na obou jejích stranách sídlí nejvyhlášenější krejčovské salóny jako Norton & Sons, Gieves & Hawkes, Kilgour, Hardy Amies, Huntsman, Richard Anderson, Bernard Weatherill nebo Richard James.

Rozhodně se nejedná o tradici posledních pár let jako třeba české týdny módy. Historie zakázkového krejčovství sahá až do 19.století, kdy Beau Brummell, arbiter stylu viktoriánského období, si nechával šít obleky výhradně na Cork Street. Což je o ulici dál než se dnes nechází proslulá ulice. Za oficiálního zakladatele Savile Row je považován Henry Poole, který v roce 1846 otevřel vlastní krejčovský salón v čísle 32.

Dnes ulici lemuje pouze 19 krejčovství, která navštěvoval už Lord Nelson, Winston Churchill, princ Charles a příchodem kultu celebrit Jude Law, David Gandy nebo David Beckham.

Mimo jiné je Savile Row sídlem multimediální společnosti Apple Corps v jejíž budově v roce 1969 odehráli The Beatles svůj poslední koncert. Jenže Apple Corps se teď rozhodla pro razantní krok. Svoje prostory nabídnout americkému(!) řetězci Abercrombie & Fitch, aby zde otevřel obchod s dětskou kolekcí. Co je horší – že je to konfekce, nebo že je to americké?

To se Londýňanům samozřejmě nelíbí. Už minulý rok uspořádali protesty, které se nesly v posměšném duchu směrem k americké značce. Britští gentlemani se dokonce nebáli do ulic(e) vyrazit s hesly jako Give three-piece a chance v pochopitelném překladu Dejte šanci tradičnímu krejčovství. Čeština pro pojem three-piece nemá jeden význam. V praxi výraz three-piece znamená oblek složený ze tří částí – tedy kalhot, vesty a saka.

Místní zastupitelstvo se bojí. Dobře si totiž všichni pamatují co se dělo v roce 2007, když se otvíral obchod téže značky s pánskou sekcí. Abercrombie & Fitch má takový zvyk, že před obchod vyžene modely ve spodním prádle nebo plavkách za doprovodu hlasité hudby. Jinde v Londýne by to prošlo. Ale ne na Savile Row. Proto zastupitelé ulice se letos v březnu se zástupci značky dohodli na podmínkách, za jakých jim obchod povolí.

Mark Henderson, předseda Gieves & Hawkes a Savile Row Bespoke Association, nepřímo přiznal, že se obává úpadku kultury ulice a celkově její degradace.

„Obchod, který by se měl nacházet uprostřed ulice, kde se dají koupit trička za směšných $ 30, je jako kdyby vás někdo bodl nožem do břicha. V krejčovských dílnách šije více jako 100 krejčí. Veškerá práce je odváděna ručně s tou největší přesností. Naše klientela nejsou jen celebrity. Máme mnoho vzácných klientů z řad různých profesí, kteří si na tradici zakládaji,“ uvedl Henderson v rozhovoru pro London Evening Standard a dodává: „Pořád je naše klientela převážně čtenáři Tatler a Country Life než bulvárního Hello!.“ Konkrétní postoj k značce odmítl komentovat.

Kvůli vysokým nákladům na pronájem je málo značek, které si obchod zde mohou dovolit zaplatit. Abercrombie & Fitch jedna z těch, která ano. Je to o penězích. Na druhou stranu s příchodem druhého obchodu značky na Savile Row se stávají krejčí bojí růstu nájmů. Řada z nich by tak musela opustit svoje dlouholeté prostory a hledat jinde.

Vedení americké značky je si svého postavení vědomo. A užívá si ho. Současně se zastupitelé Savile Row snaží v tom nacházet i pozitiva – mladistvá značka by mohla přilákat novou, mladší klientelu.

Zprávu uvedl Time, Vogue UK, Huffington Post.

Savile-Row-Protestors

Zdroj: Gentlemans Gazette

a_5.5x

Zdroj: Gentlemans Gazette

a-chap

Zdroj: Gentlemans Gazette

AbercrombieandFitch1_V_6Feb13_pa_b

Zdroj: Gentlemans Gazette

Gustav-Temple-The-Chap

Zdroj: Gentlemans Gazette

Lady-Protestors

Zdroj: Gentlemans Gazette

Protest-with-Umbrella-Hat

Zdroj: Gentlemans Gazette

protestors-in-costumes

Zdroj: Gentlemans Gazette

Save-Savile-Row-Protest-Give-Three-Piece-A-Chance

Zdroj: Gentlemans Gazette

savile-row-protest-london

Zdroj: Gentlemans Gazette

saville_shi2377

Zdroj: Gentlemans Gazette

AF2

Zdroj: Abercrombie & Fitch

AF1

Zdroj: Abercrombie & Fitch

AF3

Zdroj: Abercrombie & Fitch

David Yeo

Zdroj: David Yeo


Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!