Ambix: valhala pro všechny milovníky kvalitního alkoholu

Publikováno: 13.07.2015 16:53 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Víte, dnes jsou středověcí mniši vnímaní jako banda obtloustlejch buzerantů, kteří celý dny chlastali a po večerech se věnovali sodomii. Ale všichni zapomínají, že vlastně mniši, to byli jediní lidé, co uměli číst, psát, byli vzdělaní. A ten koňak fakt dělat uměli,“ začal Marek Lopko, který provázel celým degustačním večerem

ambix_lokal

Zdroj: Menstyle.cz

V pátek večer můžete dělat spoustu věcí. Klasicky dokončovat věci z práce (a nadávat jako špaček), koukat s přítelkyní na tu novou romantickou komedii (a nadávat jako špaček – v duchu). My jsme se rozhodli vyrazit za poznáváním. Za poznáváním tajemství nejlepších světových destilátů. Degustace se odehrávala v podniku Ambix, klidném baru v Břetislavově ulici na Malé Straně. Ambix se specializuje na exkluzivní destiláty, které se umisťují na prvních místech celosvětových soutěží. V nabídce jsme našli vše – od calvadosu, přes whisky až po vybrané rumy. Přiznám se, že po celodenním maratonu schůzek a pracovních káv jsme byli dost vyčerpaní a netrpělivě očekávali zahájení večera.

ambix_lahve

Zdroj: Menstyle.cz

Degustace byly rozdělena do tří částí – rum, whisky, koňak. Od každé oblasti ochutnáme tři vzorky. Ty jsou vybrány tak, aby byly co nejodlišnější; tedy aby i laici poznali rozdíly. Slova se ujal přímo Marek Lopko, majitel podniku. Rozpovídal se o historii, o svém vztahu k dobrému alkoholu, umění a o prostorách, kde jsme degustaci prováděli (dům, kde se bar nachází, byl postaven už v 17. století).

Jak se správně ochutnává alkohol? Do tasting glass, sklenice, která připomíná sklo na koňak, nalijeme degustovaný vzorek. Sledujeme viskozitu, vůni. Pokud cítíte vůni slabě, můžete do sklenice strčit nos a nasát intenzivněji (nejedná se o faux pas). Sklenici zahříváme v dlani, můžeme si ji i přiblížit k tělu a rukama přikrýt, aby se tekutina ohřála. Lépe v ní pak rozpoznáme různé chuti. První doušek, velmi drobný, připravuje ústa na kontakt s alkoholem. Druhý doušek je seznamovací, třetí už může být pořádný.

První na řadě byl rum. Ochutnali jsme Ron Malteco, Pampero Aniversario (zde zaujme i láhev v koženém vaku) a Royal Danish Navy Rum. Ke každému z nich se váže příběh, každý z nich byl jiný. Popisovat chuť je zbytečné, je třeba ochutnat.

ambix_rumy

Zdroj: Menstyle.cz

Druhá vpořadí byla říše whisky. Od těch nejjemnějších až po silně kouřovou, rašelinovou. Příznačný název The Peat Monster a vůně anilinových barviček (kdo si na ně pamatuje?); není divu, že ženám v naší společnosti příliš nechutnala. Mě osobně ale opravdu uchvátila a na dlouhý podzimní večer si neumím představit lepší pití.

ambix_whisky

Zdroj: Menstyle.cz

Poslední na řadě byly ovocné pálenky; calvados Chateau du Breuil VSOP, armagnac Tariquet a koňak Bache Gabrielsen XO. Musím říct, že udělaly tečku za celým dnem a příjemně uklidnily rozbouřené chuťové pohárky.

ambix_konaky

Zdroj: Menstyle.cz

Každá ochutnávka byla doplněna osobitým, vtipným a velmi zajímavým komentářem pana Lopko. Žádná suchá, odborná přednáška se nekonala a my si tak mohli večer naplno užít.

Celkově jsme ochutnali 9 vzorků alkoholu, které se řadí k předním na světě. Příjemná tečka za náročným dnem. Vzbudila se v nás touha pronikat do tajemství unikátního alkoholu a tato degustace jistě není poslední, kterou v Ambixu absolvujeme. Ostatně tenhle bar je skutečnou valhalou pro všechny, kteří ocení kvalitní alkohol.

Skvělé také je, že vás takovýto večer nezruinuje. Sklenku nejlepších alkoholů si zde můžete už od 80 do 150 korun. To je mimořádně přátelská cena a na tak atraktivní lokalitu opravdu nízká. My si na tento večer navíc udělali rezervaci přes portál Bookio.cz a získali jsme tak na celou útratu slevu 30 %.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!