Americké BBQ - co k tomu pít?

Publikováno: 08.08.2016 00:08 | Štěpán Molitor

Pro letní večery jsou typické grilovací večírky s přáteli a rodinou. Stejně jako u dobré večeře či hostiny platí i v případě zahradního Barbecue, že se celkový gastronomický zážitek neodvíjí pouze od jídla, ale také od pití. Abyste si proto chutě pravého amerického BBQ užili naplno, dopřejte si k nim například některý z poctivých destilátů a likérů od uznávaných producentů z USA. 

new-rules-of-barbecue_0

Zdroj: Menshealth.com

Ole Smoky, Harley Davidson American Moonshine

Whiskey Ole Smokey v sobě spojuje rovnou několik tradičních amerických atributů. Pojem moonshine v minulosti znamenal „ilegální lihovina“. Načerno pálená whiskey se těšila enormní popularitě především v době americké prohibice, výroba tradiční moonshine je totiž rychlá a nevyžaduje si roky zrání v sudech. Dnes je tento postup v souladu se zákonem a typický pro Tennessee, kde stojí také Ole Smokey, dnes mimo jiné nejnavštěvovanější destilérka v USA. Od roku 2009 se celosvětově proslavila jako producent čisté i ochucené blendované whiskey. Značka je silně propojena s choppery Harley Davidson, dalším patriotickým symbolem Ameriky. Motorkáři si silně kouřovou moonshine whiskey od Ole Smokey dopřávají na srazech i BBQ večírcích nejen v USA, ale také u nás. Prodává se v autentických lahvích připomínající zavařeninové sklenice. 

unspecified

Zdroj: 1er Wines and Spirits

Rebel Yell, Kentucky Straight Bourbon

V USA asi neexistuje příznačnějšího místa pro tradiční americké bourbony, než je Kentucky. Zde sídlí také uznávaná destilérka Rebel Yell. Od svého vzniku v roce 1849 získala mnoho ocenění za osobitou recepturu svých bourbonů, která si zakládá na vyšším procentu použité pšenice. Pro jejích zrání se vybírají pravé dubové soudky, které zajišťují vysoce jemnou chuť a bohaté aroma. Rebel Yell probouzí tvář rebela, kterou v sobě má každý z nás. K fanouškům těchto bourbonů patří například legendární kapela Rolling Stones a zpěvák Billy Idol. Ať už jde o originální destilát nebo ochucené bourbony s příchutí medu či třešně, Rebel Yell nemůže chybět na žádném opravdu americkém BBQ.  

unspecified_S_

Zdroj: 1er Wines and Spirits

Tito’s Handmade Vodka

Ačkoliv jsou populární především americké whiskey, existuje řada dalších destilátů pocházejících z USA, které trumfují světovou konkurenci. Patří mezi ně také Tito’s Vodka, za jejímž vznikem stojí geofyzik Tito Beveridge, který se destilování věnuje už přes 15 let. Tito’s Vodka je bezlepková, vyrábí se ručně z kukuřice po malých dávkách a prochází šestinásobnou destilací ve staromódní destilační koloně z mědi. Produkt vzniká v nejstarší texaské legální destilérce ve městě Austin. Během Barbecue večera s přáteli si ji vychutnáte samostatně nebo coby nedílnou součást jakéhokoliv koktejlu z vodky Skvěle se například hodí i do různých limonád, ze kterých rázem vytvoříte řízný drink. 

unspecified-2

Zdroj: 1er Wines and Spirits

James E. Pepper, 1776 Rye Whiskey

James E. Pepper si připisuje status nejstarší whiskey nejen v Kentucky, ale i celých Spojených státech. Jeho destilérka vznikla už roku 1776 na počátku Americké revoluce, od té doby prošla rukami třemi rodinnými generacemi. Dá se tak bez nadsázky označit za jeden z legendárních rodů spjatých z americkou whiskey. Dnes následovníci Jamese E. Peppera navazují na letitou recepturu, z níž vychází i název žitné whiskey 1776. Díky pětiletému zrání v sudu má světle jantarovou barvu s téměř olejovitou strukturou. 90 % ingrediencí tvoří žito, při výrobě se mimo jiné vůbec nepoužívá tzv. chill filtrace. Krémová chuť zaujme výrazným žitným základem s tóny koření, čokolády či medu. Dobře se hodí ke steakům a grilovanému masu a velmi dobře vynikne s kostkou ledu či kapkou sody. 

 

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Muž roku 2016: 1. Miroslav Dubovický Muž roku 2016: 1. Miroslav Dubovický Koncem srpna v Náchodě proběhne finále Muže roku 2016. Postupně si představíme všechny adepty na titul a cestu do světových soutěží... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!