USA nasadilo první laserový kanón do služby

Publikováno: 10.04.2013 12:21 | Petr Hájek

Bez velkých fanfár a průvodů, tak typických v zemích s přísnějšími režimy, ale stále beze snahy po nějakém větším zatajování, byl do služby v americkém námořnictvu nasazen vůbec první laserový kanón v historii lidstva a vyrazil na palubě USS Ponce směrem k Perskému Zálivu.

Laser-Weapon-System-LaWS-Installed-In-USS-Dewey

Zbraň nese jméno "LaWS" systém, což je zkratka z celého názvu projektu "Laser Weapon System" a lehce překvapivé je, že byla dokončena, prověřena a nasazena do praxe dříve, nežli se očekávalo.

Zařízení vzniklo proto, aby mohlo sestřelovat malá letadla, drony, špionážní mini-letadla a podobnou techniku. Má ale v záloze i další zajímavou vojensky využitelnou schopnost - umí oslnit a tedy zmást přístroje a senzory cíle.

USS Ponce se aktuálně i s laserem nachází poblíž Íránu, kde je na nějaký ten konflikt mezi USA i Íránem spadeno již pěkných pár pátků. A jelikož se Írán snaží též zkonstruovat dálkově ovládaná letadla, je jasné, že tam na LaWS prach sedat nebude...

Laser byl otestován celkem 12 a v každém z řečených případů zničil cíl (testovací dronu). Americký úřad Congressional Research Service k celé věci zdůraznil, že zavedení podobných zbraní by mělo radikálně změnit taktiku a strategii v námořních, pozemních i leteckých bitvách. Řada vysoce postavených osob má dokonce za to, že jde o technologický skok srovnatelný s vynálezem na lodi nesených raket (cca okolo let 1950ých).

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!