Anton Krupicka: Fascinuje mě dokonalá jednoduchost běhu

Publikováno: 12.04.2015 19:53 | Jiří Hofbauer

Obejde se bez iPodu, iPhone, GPS nebo mapy. Nepotřebuje žádné nutriční tyčinky, zásoby jídla nebo vody. Nemá permanentku do fitka ani pravidelně nechodí na masáže. Místo nejnovějších odpružených Nike běhá v minimalistických botách New Balance na jejichž vývoji se sám podílel. Svůj první maraton uběhl už v 12 letech. Poprvé se objevil na stupni vítězů na maratonu Leadville 100 v roce 2006 jako 22 letý nadějný ultramaratonec.

Anton Krupicka se velice brzy stal jedním z nejznámnějších horských ultratrailových běžců světa. Týdně naběhá více jak 320 kilometrů. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství na Leadville 100 v letech 2006 a 2007, další zlato na Miwok 100K v roce 2010 a stříbrná příčka na Western States Endurance Run. Skóroval i na dalších ultramaratonech jako Rocky Raccoon 100 Miler, Collegiate Peaks 50 Miler, White River 50 Miler (dvakrát), High Mountain 50K nebo Estes Peak Marathon.

Zní vám jeho příjmení Krupicka česky? Není divu. Jeho dědeček byl Čech.

transgrancanaria

Zdroj: Archiv Antona Krupicky

Byl jsi někdy v České republice?

Nebyl. Ale fakt rád bych ji jednou navštívil, ale zatím nebyla příležitost.

Svůj první maraton si běžel, když ti bylo dvanáct. Co tě fascinovalo zrovna na běhání. Proč zrovna běh a ne baseball, fotbal nebo třeba lyžování?

Začal jsem běhat když mi bylo jedenáct. Někde jsem si přečetl, že maraton je absolutně nejlepší výzva pro běžce. A chtěl jsem to zkusit. Byl jsem zvědavej. Zkusil jsem jak baseball tak fotbal, ale tím, jak jsem neměl ani zkušenosti a ani talent, tak mě to nechytlo. Vyrostl jsem v Nebrasce, což je plochej stát, kde je samá zemědělská půda. Takže ani pro lyžování nebyly podmínky. Potřeboval jsem, aby mě ten sport inspiroval. Poháněl mě. A já si uvědomil, že mě fascinuje je ta dokonalá jednoduchost běhu.

Na co myslíš, když běžíš? Soustředíš se na každý krok, přemýšlíš kam šlápneš nebo to tak nějak necháváš plynout?

Při tréninku si snažím pročistit hlavu. Nemyslet na nic. Nicméně pohybuju se ve velice náročným terénu, kde je potřeba uvažovat o technice běhu. Na závodech se snažím zaměřovat na věci jako právě jídlo a pití, které mi pomůžou udržet se na trati, hýbat se rychleji a s lepším výkonem.

Dodržuješ nějakej speciální jídelníček? V jednom rozhovoru jsi šokoval redaktora, když jsi mu řekl, že jíš všechno včetně masa, sladkýho pečiva, sladkostí a máš rád nutellu.

Jím opravdu všechno a nic nevynechávám. A jím i maso. Nedávám si ho každej den, ale tři nebo čtyři dny v týdnu. Přiznám se, že jsem ani nikdy nezkoušel vegetariánství, frutariánství nebo makrobiotiku.

sawatch_bw

Zdroj: Archiv Antona Krupicky

Máš nějakou tréninkovou nebo motivační filozofii?

Vlastně ani ne. Ale snažím se chápat a naprosto respektovat různé tréningové teorie. Když jsem byl mladší, byl jsem docela posedlej tím, že jsem sledoval nejnovější trendy a hned zkoušel různá doporučení. Všechno jsem si chtěl vyzkoušet. Měl jsem potřebu být co nejlepší. Ale s postupujícím věkem a přibývajícíma zkušenostma, jsem dospěl k tomu, že trik je v tom, že stačí správně používat svoje tělo.

Četl jsem, že nemáš ani trenéra.

Nemám. Měl jsem jen v době, kdy jsem závodně běhal na tratích a na vysoké v rámci cross-country týmu.

Posloucháš hudbu při běhání?

Výjimečně. Hodně zřídka. Jen někdy když běžím v ne příliš náročným terénu. A to není moc často.

Běháš dvě až čtyři hodiny denně. Ale klidně zvládneš i osm hodin za den. Je to závislost nebo vášeň?

Vášeň. Rozhodně.

Běháš v teniskách, které jste vytvořili se značkou New Balance. Je pravda, že běháš i naboso?

Běhat naboso jde skutečně jen ve fakt dobrým terénu. Prakticky všechny moje tréninky jsou v horách a ve velice komplikovaným a nerovným terénu. Pokud chci běhat skutečně efektivně, tak bez bot to nejde.

Jak dlouho si myslíš, že na takové úrovni vydržíš běhat?

To netuším. Ale... do čtyřiceti? Rád bych...

charpoua

Zdroj: Archiv Antona Krupicky

Běháš rád sám?

Jo. Jsem hodně samotářskej typ i v běžným životě.

Co cítíš po sto mílovým závodu? Bolest, spokojenost, energii?

Spokojenost. Naprostou.

Jaký byl Tvůj nejtěžší závod v životě?

No, to je těžká otázka... Ale každej závod má svoje těžký momenty. Který jsou nejtěžší v tu danou chvíli na tom daným závodě. A nejdou srovnávat.

Máš za sebou závod, který Tě svým způsobem pokořil? Ale současně jsi chtěl pokořit i Ty jeho?

Loňskej UTMB. Už po prvních 80 kilometrech jsem cítil, že je něco špatně s mým žaludkem. A tak po čtyřech hodinách a 140 kilometrech jsem zůstal na stanovišti první pomoci. Už na té první zastávce jsem zvažoval, že to zabalím. Ale chtěl jsem si zkusit, jestli to zvládnu. To mě motivovalo. Jestli na to mám. Chtěl jsem to dokázat sám sobě.

Je nějaký cíl, kterého bys chtěl dosáhnout?

Asi nemám jednorázový cíl něčeho dosáhnout. Nějakej danej bod. Ale chtěl bych jednoduše dál pokračovat v běhání. Dál hledat tu radost, která je skrytá v těch horách. Být schopen běžet tou nedotčenou krajinou. To je pro mě dobrej cíl.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!