Apple 1 od Steva Wozniaka v aukci

Publikováno: 11.05.2013 11:19 | Petr Hájek

Ačkoliv nám od zrození legendární firmy Apple Computers uběhlo již 37 let, tajemno obklopující celý proces i jeho největší osobnosti stále přetrvává. A to samé se dá určitě říci i o vůbec prvním produktu, který kdy Apple prodával. A teď si ještě představte, když jej osobně podepíše sám Steve Wozniak!

steve_wozniack_signed_apple_1_computer_made_in_1976_ftmja

Zdroj: Bornrich

Počítač Apple 1 je velká legenda a spousta fandů by dala svoji pravou ruku za to, něco podobného vlastnit. I to je jistě důvodem, proč se Apple 1 osobností v aukcích objevuje za ceny docela nemalé: jeden model byl k vidění za 640 000 USD. Jiný pro změnu za 213 000 USD.

Kdo ale chce vlastnit něco skutečně unikátního, pak mu nezbývá, nežli usilovat o Apple 1 podepsaný přímo Steve Wozniakem. Tento vzácný kousek si postavil Wozniak sám a zařízení je v prvotřídním funkčním stavu. Očekává se tedy, že opět vystoupá v aukci nejméně na 200-400 tisíc USD.

steve_wozniack_signed_apple_1_computer_motherboard_zcsia

Zdroj: Bornrich

A proč je to vlastně takový sběratelský unikát? Apple je dnes (a i v historii byl) produkovaný po milionech kusů, ale model Apple I se ukázal na trhu pouze v limitované edici 200 kousků stojící tehdy 666,66 USD.

Mimochodem, u Team Brecker Auctioneers v Německu se bude dražit také dopis od Stevea Jobse panu Fredu Hatfieldovi, jemuž v něm nabízí upgrade originálu na Apple II 4K za 400 USD. To tehdy znamenalo 4096 bytů navíc a bylo skutečným unikátem. Jak se nám ty časy mění...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!