Aston Martin DB 5: auto Jamese Bonda

Publikováno: 21.06.2014 11:22 | Jakub Matulík

Dnes vás opět vezmeme do Spojeného království. Tentokrát ale opustíme Jaguár. Jdeme totiž za královnou všech luxusních GT. Ano, mám na mysli značku Aston Martin.

Aston přišel v roce 1963 s unikátním modelem, který do dnes miluje každý milovník značky a nebo alespoň agenta 007. Aston Martin DB 5 se vyráběl pouze od roku 1963 až do roku 1965. Ovšem i za tak krátkou dobu, dokázali vyrobit úžasných 1023 kusů. DB 5 byla vlastně nová generace luxusních GT, která měla nahradit předešlou generaci DB 4. Když se na to podíváme z odstupem, musíme uznat, že DB5 byl od Astonu poměrně velký krok kupředu a náhrada starší verze proběhla velice úspěšně. O designový zvrat ovšem nešlo (což je u Astonu běžné dodnes).

AstonMartin_db5_1

Zdroj: nccih.com

Hlavní změnou byla technika. V DB 5 totiž na svou dobu (navíc v Evropě) seděl opravdu obrovský motor. Čtyřlitrový DOHC šestiválec se třemi karburátory SU později ve verzi Vantage se objevily karburátory Weber. Převodovka byla pětistupňová automatická od firmy ZF (jistě ji znáte z nynější doby, kdy ZF osedlává všechny BMW či Range Rover Evoque s unikátními devíti stupni). Aston si vytvořil i vlastní manuální převodovku, ovšem ta se prodávala pouze v roce 1963, protože o ni nebyl prakticky zájem. Výkon byl stanoven na 280 koní (315 koní ve verzi Vantage), točivý moment byl stanoven na 390 Nm. Maximální rychlost byla 229km/h ve verzi Vantage potom ještě o 10km/h víc. Stovku toto překrásné GT stíhalo za 8,1s. Samozřejmostí na tomto modelu byly kotoučové brzdy na všech kolech. Váha se pohybovala kolem 1500 kg, což není nikterak moc, když se podíváme na množství příplatkové výbavy, kterou Aston Martin nabízel. Už v té době, totiž automobilka nabízela elektrické stahování oken, hasičák, sklopná sedadla, či 4 koncovky výfuku.

Aston Martin DB5 nebyl pouze dvoudveřové kupé. Naopak i když se vyráběl pouze 3 roky měl hned 4 verze. DB 5 Convertible což bylo dvoumístné dvoudveřové cabrio, které bylo po klasické kupé verzi nejprodávanější. Karosárna Harolda Radforda, přišla z úpravou DB 5 Shooting Brake, což nebylo nic jiného než nákladná úprava klasického kupé na dvoudveřové kombi. Dále tu byla již zmiňovaná výkonnější verze DB 5 Vatnage, což bylo klasické kupé jen s větším motorem. A také přišla vůbec první generace verze Volante což byla zkrácená verze klasického DB 5 Convertible, toto označení se právě u tohoto modelu objevilo vůbec poprvé.

Klasické kupé stálo v základu 4 175 liber (144 tisíc korun), ovšem jak už to u tohoto druhu aut bývá zvykem, jednalo se opravdu o základní verzi kde každý kus příplatkové výbavy nebyl zrovna nejlevější. Verze bez střechy potom stála 4 490 liber. V dnešní době dobrý kus pořídíte za cenu o moc větší. Například hlavní herec z filmu Skyfall se dal pořídit za neskutečných 650 tisíc dolarů. A původní herec z filmu Goldfinger se prodal v roce 2010 za dech beroucích 2,9 milionů liber.

AstonMartin_db5_sean

Zdroj: wikia.nocookie.net

AstonMartin_db5_daniel

Zdroj: motortrend.com

Aston Martin DB5 si zahrál v mnoha filmech. Všichni je znáte z Jamese Bonda, kde si zahrál hned v 7 dmi dílech (Skyfall, Casino Royale, Tomorrow Never Dies, The World is Not Enough, Goldeneye, Thunderball a Goldfinger). Ale, ne jen ve filmech o tajném agentu tento Aston hrál, objevil se také ve filmu The Cannonball run z roku 1981, zahrál si také ve velice oblíbeném filmu s Leonardem DiCapriem, tedy Catch Me If You Can z roku 2002, objevil se i v béčkovém snímku Charlie's Angels Full Throttle z roku 2003 a také se mihnul v další béčkové věci s názvem Double Zero z roku 2004.

Prohlédněte si Aston Martin DB5, který se objevil ve filmu Goldfinger (1964), kde titulní roli ztvárnil Sean Connery.

AstonMartin_db5_2

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_3

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_4

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_5

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_6

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_7

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_8

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_9

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_10

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_11

Zdroj: motortrend.com

AstonMartin_db5_12

Zdroj: motortrend.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!