Audi nanuk quattro concept

11.09.2013 09:39 | Jiří Hofbauer

Audi vystavuje na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem studii crossoveru nanuk quattro concept, která spojuje dynamiku vysokovýkonného sportovního vozu s přednostmi pohonu všech kol quattro na silnici, závodní dráze a v terénu. Motor V10 TDI stanovuje měřítka v oblasti výkonu i hospodárnosti.

Studie Audi nanuk quattro concept byla vyvinuta v úzké spolupráci s designéry studia Italdesign Giugiaro. Vznikl tak sportovní vůz pro jakoukoli příležitost a pro jakýkoli druh povrchu – závodní dráhu, dálnici, silnici plnou zatáček, terén, písek nebo sníh. Koncept crossoveru spojuje dynamiku sportovního vozu s motorem uprostřed s mnohostranností SUV,“ říká Anna Gruberová, ředitelka divize Audi společnosti Porsche Česká republika.

Pohon dvoumístného vozu obstarává nově vyvinutá jednotka V10 TDI, která je uložena podélně před zadní nápravou. Pětilitrový turbodiesel poskytuje nejvyšší výkon 400 kW (544 k) a mohutný točivý moment 1000 N m již od 1500 min-1. Účinnost přeplňování dvěma turbodmychadly zvyšuje systém Audi valvelift (AVS). Vstřikovací soustava common rail pracuje s tlakem 2500 barů. Hnací síla je přenášena prostřednictvím sedmistupňové převodovky S tronic a soustavy quattro.

Audi nanuk quattro concept má hliníkovou nosnou strukturu s prostorovým rámem ASF (Audi Space Frame), zatímco vnější panely karoserie, lakované červeným odstínem Extreme Red, jsou vyrobeny z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Pohotovostní hmotnost konceptu je cca 1900 kg. Sprint z 0 na 100 km/h zvládne za 3,8 sekundy a dokáže jet nejvyšší rychlostí 305 km/h. A to vše při průměrné spotřebě pouhých 7,8 litru na 100 km.

Mohutná 22“ kola jsou zavěšena na dvojicích příčných ramen a odpružena adaptivními vzduchovými pružinami a elektronicky řízenými tlumiči se třemi úrovněmi světlé výšky. Kotoučové brzdy jsou vyrobeny z keramického materiálu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Dynamické řízení předních kol je doplněno řízením zadních kol, které zmenšuje průměr otáčení na cca 10 metrů.

audi-nanuk-quattro-concept-1

Zdroj: AC&C

audi-nanuk-quattro-concept-2

Zdroj: AC&C

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!