Audi oslnilo proudícími světlomety OLED

Publikováno: 12.01.2013 15:32 | Jiří Hofbauer

Auto, které samo prokličkuje dopravní zácpou a nakonec se i zaparkuje představilo Audi tento týden na Consumer Electronics Show 2013 v Las Vegas. Nejvíce však německá automobilka zaujala OLED světlomety.

1

Zdroj: designboom.com

Součástí prezentace byly také integrované elektronické systémy jako služby Google Maps a Google Earth View, stejně jako sociální sítě Facebook a Twitter.

9

Zdroj: designboom.com

S prudkým růstem počtu automobilů v centrech měst vývojáři věří, že systém, který umožní řidiči předat kompletně řízení během dopravní zácpy mozku auta je hudbou budoucnosti. Technologie Self-driving bude tak bude nejen regulovat jízdu (popojíždění) v dopravní zácpě, ale zároveň jí můžete věřit i co se parkování týče.

Současně by auta mohla být mezi sebou propojena signálem, díky kterému by si předávala informace o povětrnostních podmínkách, hustotě dopravy nebo jiných nebezpečích na naplánované cestě.

8

Zdroj: designboom.com

LED světlomety se do aut montují už několik let. Systém Matrix LED, který Audi představilo na CES 2013, však používá kameru pro detekci vozovky a směr jízdy vozidla a dokáže tak regulovat intenzitu svícení světlometů.

2

Zdroj: designboom.com

3

Zdroj: designboom.com

4

Zdroj: designboom.com

5

Zdroj: designboom.com

7

Zdroj: designboom.com

Technologie Organic Light-Emitting Diode (zkráceně OLED) je taktéž zabudována do zadní části auta. Zde tvoří samotný povrch auta složený z mnoha malých bodů, strukturou podobnou hejnu neustále proudících ryb. Jejich využití je však nejefektivnější v praxi – pokud auto odbočuje doprava světla se shlukují (přelévají) na pravé straně vozu. Při brzdění se pohyb světel zrychlí. No, vypadá to hodně dobře.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!