Audi Sport quattro Concept: návrat ke skupině B?

04.09.2013 11:57 | Jakub Matulík

Jak se blíží autosalón ve Frankfurtu, automobilky se přehánějí kdo předvede víc ještě před samotným zahájením. Měli jsme tu ultimátní Ferrari 458 a dnes je na řadě Audi. Před každou velkou výstavou, se na světě objeví spoustu zajímavých konceptů, které ovšem nikdy nebudou mít svou sériovou podobu, a proto zůstanou v zapomnění.

U Audi by se ale dalo čekat, že její koncept Audi Sport quattro Concept je jen malinkou ukázkou předsériového vozu. Naznačuje tomu i fakt, že Audi už s konceptem Quattro přišla před pár lety a dnes prochází další evolucí. Ta si z původního konceptu odnesla velkou šestiúhelníkovou masku, výdechy na pravé straně kapoty a také zadní světla spojené červenou linkou. Naopak novinkou jsou zde jiná 21" palcová kola, koncovky výfuků a lehce odlišný vzhled předních světlometů. Také kliky dveří jsou nyní lakované v barvě vozu.

Když se podíváte na některé nám známe technické údaje, nebudete jistě překvapeni. Jedná se totiž o hybridní auto a to je důležité si předem uvědomit. O bezpečné zastavení v jakékoli situaci se postarají karbon-keramické brzdy. Nárazníky a střecha jsou vyrobeny z hliníku. Co se týče kapoty a víka kufru ty jsou vytvořeny s materiálu, který se nazývá CFRP, neboli Carbon Fiber Reinforced Polymer. Díky těmto materiálům dokázali snížit váhu na úctyhodných 1850 kg, což na hybrid není vůbec špatné.

A co tedy tuto žlutou "bestii" pohání? Hlavní motor je benzínový osmiválec o objemu 4 litrů TFSI, který nabízí výkon 560 koní a krouťák 700 Nm. Elektromotor, který je vložen mezi benzínový agregát a novou osmistupňovou převodovku, má výkon 140 koní a 400 Nm. Při plném zatížení tedy tato Audi, bude mít 700 koní a 800Nm což vás katapultuje z nuly na stovku za 3,7 vteřiny a ručička rychloměru se zastaví až o hodnotu 305 km/h. Další zarážející fakt je spotřeba, pokud pojedete pouze na 140 koňový elektromotor, ujedete na něj 50 km. Pokud zapojíte oba motory průměrná spotřeba by se podle Audi měla pohybovat kolem hodnoty 2,5 litrů na sto kilometru.

Názor na tento koncept si musíte udělat sami. Já osobně si myslím že pokud tato malá raketa dostane svou sériovou podobu, bude se jednat o podobnou legendu jakou bylo původní Quattro z roku 1984.

Audi-Sport-quattro-concept-pose

Zdroj: Car Advice

Audi-Sport-quattro-concept-profile

Zdroj: Car Advice

Audi-Sport-quattro-concept-rear-pose

Zdroj: Car Advice

Audi-Sport-quattro-concept-dash

Zdroj: Car Advice

Audi-Sport-quattro-concept-gearlever

Zdroj: Car Advice

Audi-Sport-quattro-concept-above

Zdroj: Car Advice

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!