Airpod: mini-auto jezdící na vzduch

Publikováno: 24.08.2012 12:01 | Petr Hájek

Auta poháněná alternativními zdroji jsou obvykle k vidění na elektřinu, výjimečně něco originálnějšího (solární, ...), ovšem auto na stlačený vzduch?

 

2012-08-24-1

Zdroj: Dvice

Skutečně se nejedná o žádnou recesi, vtípek nebo věc, od které existuje jediná na PC renderovaná fotka. Kdepak, Airpod je seriozní projekt futuristicky malého povozu určeného do přecpaných měst budoucnosti. Hlavním hitem novinky ale není její vizáž, vlastnosti nebo cokoliv jiného, ale samotný fakt, že je poháněna vzduchem.

Že to zní až příliš dobře na to, aby to mohla být pravda? Za projektem stojí indická Tata Motors a model skutečně obsahuje pneumatický motor, který používá k pohybu pístů stlačeného vzduchu. To má hned dvě zásadní přednosti - emise neexistují a palivo je "zdarma" všude kolem.

Jde o drobný trojsedadlový stroj navržený hlavně pro popojíždění po městě, ale zvládne i delší trasu: zásobník na 175 litrů vzduchu zajistí dojezd nějakých 200 km. To vše při maximálních rychlostech okolo 70-80 km/h.

Když potřebujete dotankovat, musíte zamířit na speciální stanici nebo aktivovat elektrické čerpadlo na palubě, které tlakuje vzduch. Brzdy jsou elektronické, vše se ovládá joystickem a motor je od lucemburské firmy MDI.

Tata Motors již úspěšně absolvovala první testy, takže má údajně nyní v plánu, věnovat se dalším (neupřesněným) fázím ještě před vlastním uvedením zařízení na trh. Docela dobře by mohlo jít o různé konfigurace aut?

 

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!