Auta jezdící na dřevo i dnes realitou

Publikováno: 25.01.2010 16:21 | Petr Hájek

Zatímco vědci dnes hledají stále nové cesty, jakými napájet auta budoucnosti (solárně, vodíkem, ...), již cca století existuje jeden velmi zajímavý alternativní způsob - dřevo a dřevoplyn.

Největšího rozmachu se technologie v Evropě dočkala kolem 2. Světové války, kdy byl z celkem pochopitelných důvodů kritický nedostatek pohonných hmot. Auta jezdící na dřevoplyn nejsou příliš elegantní, ale pořád svým způsobem stylová a stále zajímavě efektivní.

Zplynování dřeva je proces, při němž je organický materiál nám všem dobře známý jako běžné dřevo, zkonvertován do hořlavého dřevoplynu. To vše samozřejmě za vydatného přispění externího zdroje tepla (1 400 °C). Abychom věci srovnali s něčím, co každý zná, tak auta na dřevoplyn mají podobný dojezd jako auta elektrická.

Dokonce i v moderní době se proces vážně zkoumal ve Švédsku, kde jsou podobná auta vůbec značně populární. Pro Švédsko je to celkem pochopitelný krok - nemá žádné zásoby nafty, zato zalesněných ploch habaděj. Cílem výzkumu tehdy bylo vyvinout kotel, který půjde použít u všech typů vozidel.

Nejnovější model vypadá trochu jako pojízdný ohřívač vody. Majitel podobného auta ovšem nezastavuje u pumpy, ale u haldy dřeva a namísto benzínu do svého miláčka sype dřevěná polena.


Jde prý použít dokonce i dřevěné uhlí, potom ale poklesne výkon o 50 %, na druhou stranu, uhlí obsahuje více využitelné energie, takže dojezd je prodloužen. Maximální dosažená rychlost podobného auta byla 120 km/h a dojezd na 30 kg dřeva 100 km.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!