Auto s airbagy zvenčí

Publikováno: 07.09.2010 14:59 | Petr Hájek

Každému majiteli auta je jasné, že airbagy mají být vevnitř, takže k čemu je vlastně mít venku?

 

 


Každý den jsou na celém světě stovky a tisíce lidí sraženy, zraněny nebo dokonce úplně zabity poté, co zavadí o auto, resp. auto o ně. Vybavena těmito znalostmi se proto skupinka japonských vědců a techniků rozhodla zkusit kapku bláznivý experiment - vytvořit prototyp airbagů, které budou komplet venku.

Systém pojmenovali iSave (podotýkáme raději, že Apple s tímto počinem skutečně nemá co do činění). Funkce je zhruba takováto - airbagy pokrytá vnější strana je nafouknutá a slouží stejně jako běžný airbag, tedy po nárazu do chodce absorbuje tento náraz a poté se rychle vyfoukne v rámci změkčení nárazu.

Výzkumníci z Hirošimy a zástupci několika místních firem věnujících se auto-branži prozatím prototyp zabudovali do testovací elektrické tříkolky, jak to ale tak vypadá, svět se má brzy dočkat i u plně komerčních čtyřkolových aut. Proč se autoři drží pouze elektrických aut je nám záhadou, nicméně nabízí se prosté vysvětlení, že to zkrátka funguje nejlépe pouze s nimi.

Celý zlepšovák má dva drobné zádrhely, jednak, jen málokterý majitel podobného vozidla si sám dobrovolně skryje naleštěný povrch podobnou hrůzou a za druhé, proč vlastně cpát airbagy všude, když se 99 % nárazů odehraje v přední části vozidla?

 

Hodnocení článku:Komentáře

O francouzské kuchyni aneb gastronomie jako umění a hra O francouzské kuchyni aneb gastronomie jako umění a hra Francouzská kultura dala kultuře celoevropské nemálo objevů, uměleckých děl i sny o plně svobodném člověku, uprostřed svobodného... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!