Dragster poháněný sýrem trhl světový rychlostní rekord

Publikováno: 06.10.2012 11:52 | Petr Hájek

Mléčné výrobky a dragstery, to nejsou právě dvě slova, jenž bychom typicky slýchali pospolu. Dnes k tomu ale došlo, jelikož tým inženýrů přišel na další zajímavý způsob alternativního napájení: jednolitrový motor stroje byl poháněn industriálním odpadem z výroby sýrů.

 

2012-10-06-1

Zdroj: Dvice 

 

Zařízení má údernické jméno Aggie A-Salt Streamliner a dosáhlo maximální rychlosti 65,344 mil/h (tj. skoro 105 km/h) a to na akci Utah Salt Flats Racing Association's 2012 World of Speed. To vůbec není špatné skóre pro jednolitrový motor s 22 koňskými silami a běžící jen na sýru.

Abychom to dali do nějakého kontextu, jsou zde i sekačky s výkonnějšími motory. Zajímavé je na zařízení i to, že skvěle nejezdí pouze na sýr, ale stejně dobře si vede i na klasickou naftu, ovšem se zřetelnou preferencí rostlinných olejů - se sójovým má prý nejlepší výsledky.

Na podobné vedlejší produkty vznikající při výrobě jídla se do budoucna hledí jako na velmi slibnou alternativu nafty, jelikož je to výrazně levnější a nenáročnější cesta k pohonu, nežli složitě pěstovat rostlinu, pak z ní dělat ethanol atd. A čím nižší počet procesů, samozřejmě tím i menší ekologická zátěž a náklady.

Je to celé moc zajímavé, ale potřeba sýra je příliš svazující, než aby se celá věc dala hned nasadit ve velkém. Ovšem mít motor upravitelný na více paliv by mohla být skvělá cesta - člověk by prostě používal to, co má právě při ruce. Nemluvě o faktu, že v případě opravdu VIP sýrů by jeden stejně moc neušetřil... ("150 kg Roblochónu bych prosil!")
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!