Jak rychlí budete v nejrychlejším solárním autě?

Publikováno: 10.01.2011 17:16 | Petr Hájek

Alternativní pohon vozidel sluncem je sice šik a stylový, ovšem ještě pořád mí dnes nějaké ty mouchy - či spíše přesněji celé hejno much.

 

2011-01-10-1

 

Jestliže patří do sady vašich koníčků také automobilismus, popřípadě prohánění v odkrytém jeepu, čtyřkolky a podobné radovánky, pak jste jistě i člověkem, který si dobře všímá novinek v branži. Tentokrát však nemáme na mysli ani tak novinky modelové, jako spíše vědomostní: jistě tedy sledujete i nové trendy, co se týče alternativních pohonů.

Auta již byla během let své existence poháněna kdečím, od prvotřídního benzinu, přes plyn, až po dřevo nebo solární energii, o které bude řeč právě dnes. Nedá se ale nic dělat. Za současného stavu zkrátka nikdy nebudete mít v solární branži tak stylové auto, jako u jiného pohonu. Abyste solární vozidlo vůbec rozhýbali rozumnou rychlostí, musíte jet sami a s panely na každičkém centimetru vozidla. A to už vůbec nemluvíme o situaci, kdy je zkrátka zamračeno nebo noc.

A ještě k modelu na snímku: tým stojící za projektem tohoto solárního vozidla Sunswift IVy se rozhodl postavit již čtvrtý kousek v řadě a pro změnu jej učinit nejrychlejším na světě. Za předpokladu, že byste si podobný prototyp skutečně pořídili, jakým tempem byste se pak mohli prohánět po ulicích a plážích? Za té skutečně nejlepší konstelace asi tak rychlostí 88 km/h.

Rozhodně též zapomeňte na nějaké frajerské mávání z okna, vše je zde podřízeno maximální minimalizaci. Auto má mimochodem stejnou spotřebu, jako běžný toastovač, s jehož pomocí si doma připravujete toasty. Solární technologie jsou nicméně velmi slibnou alternativou pro budoucnost a když se podaří radikálně zvýšit jejich efektivitu, nepochybujeme, že jednou budou rozhodně zajímavou volbou...

Hodnocení článku:Komentáře

Nejlépe oblečení muži všech dob (úvod) Nejlépe oblečení muži všech dob (úvod) Následujícím seriálem se snažíme vzdát hold všem stylovým mužům ve všech dobách a je nám přitom jedno, jestli jde o osobnosti... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!