Jak ve zdraví zvládnout delší jízdu?

Publikováno: 16.05.2012 12:30 | Petr Hájek

Ačkoliv se nám ceny pohonných hmot začínají blížit archivnímu francouzskému vínu, ještě pořád se v naší společnosti docela dost jezdí. A to často i tehdy, pokud člověk není ve 100 % formě. Jak tedy ve zdraví přežít cestu jako řidič? 

 

2012-05-16-1

 

1. Nevěřte kofeinu

Když do sebe hodíte kávu, trvá nějakých 20 minut, než začne působit. Takže, i když do sebe nalijete sebevětší dávku, pořád se budete cítit ještě nějakou dobu mizerně, proto pozor na to. Lepším řešením se tudíž často jeví všelijaké povzbuzovací tablety uvolňující kofein postupně.

2. Nepřetáhněte spánek

Jestliže to už ale opravdu nemůžete vydržet a rozhodnete si “dát dvacet”, klidně to udělejte, ale nepřetáhnout! Jde o to, že po 15-20 minutách spánku se tělo ocitne v tzv. hluboké spánkové fázi, z níž se vaše smysly a reflexy budou dostávat výrazně déle, nežli z lehkého spánku.

3. Nezapomeňte na vodu

Zdánlivě všední věc, ale i tak ji dnes stále trestuhodně mnoho lidí ignoruje. Jistá francouzská studie opravdu prokázala, že dehydratace = větší únava a ochabnutí pozornosti. Vody byste měli spotřebovat nejméně cca 2,5 deci za každou hodinku řízení. 

4. Nejezděte v tichu

Testy na truckerech spolehlivě prokázaly, že největšímu riziku jsou vystaveni ti z řidičů, jenž jezdili v tichu. Vystavte se proto nějakým vnějším stimulům pomáhajícím bdělosti - rádio, paměťové hry nebo slovní fotbal jsou ideálním zabijákem času a držákem pozornosti. Dle vědců je doporučeno poslouchat rychlé věci, tedy žádný uspávací valčíček...

5. Nedávejte si fastfodové jídlo

Pakliže tak uděláte, sice vám tučné a na cukry bohaté jídlo nakrátko zvýší energii, ale pro jeho trávení je potřeba spousta krve a energie, která bude chybět jinde - totiž právě při řízení.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!