Koncept automobilu Vieria vydechujícího čistý vzduch

Publikováno: 18.05.2011 14:43 | Petr Hájek
Návrh auta obyčejného tu máme co chvíli. I těch hybridů je dnes již spousta. Ovšem auto aktivně likvidující znečištění, to je určitě novinka... !
 
2011-05-18-1
 
S řízením aut ve městech jsou dnes spojeny hned dva gigantické problémy. Jednak, všechna ta auta způsobují spoustu znečištění. A za druhé, ve špičce je takřa nemožné veškerá jezdící auta tam vpasovat. Koncept od autorů Gunwoong Kim a Suji Kim pro Michelin Challenge Design se ale snaží ukázat i jinou cestu.

Koncept auta byl pojmenován Viera a všechny zúčastněné zaujal zejména svým vestavěným odsáváním znečištěného vzduchu a pohyblivými osami kol po vzdorů nůžek. Pohlcením vzduchu to ale nekončí samozřejmě. Elektricky poháněné auto Vieria má vzduch totiž vyčistit a poté jej "vydechnout" vzadu!

Jak to vše zapadá do konceptu moderní ekologie jistě není třeba více rozebírat: Vieria prostě funguje podobně, jako třeba čističky vody. Nasaje zkrátka vepředu špinavý a prašný vzduch, prožene jej přes filtr umístěný pod pilotem a poté vyfoukne zádí vzduch svěží, čistý a přirozeně i řádově dýchatelnější.

Dle autorů by se tento pojízdný sen měl začít snad realizovat někdy kolem roku 2021. Je zřejmé, že do té doby bude i tak na čem pracovat a co zlepšovat: filtry se jistě budou muset měnit, budou potřeba výkonné akumulátory atd. atd. Přesto upřímně doufejme, že se z Vierie nestane opět jeden zapadlý a zaprášený koncept někde v rohu...
Hodnocení článku:Komentáře

Stan pro fanoušky 60. let Stan pro fanoušky 60. let Člověk nemusí být nutně aktivní příznivec hnutí hippies, aby ocenil na dovolené při kempování nějakou drobnou a stylovou recesi...   Snad... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!