Miniaturní koncept auta pro skutečně přecpaná místa

Publikováno: 24.04.2011 14:05 | Petr Hájek

Ačkoliv si to v autě nadávající občan ČR často ani neuvědomuje, leckde na světě je situace na silnicích ještě mnohem horší - třeba v Číně, kde je cca 100X více lidí, než u nás.

 

2011-04-24-2

V rámci každoroční akce (a výstavy v jednom) známé pod jménem "Michelin Challenge Design" se jistý Colin Pan letos pochlubil s něčím nanejvýš unikátním: konceptem ultra-kompaktního auta MBOLIC, jež se dá kromě běžné jízdy také rozdělit a oddělenou část poté použít jako vozítko typu Segway.

 

 

2011-04-24-2

Vše vzniklo údajně proto, aby se radikálně zlepšila prodyšnost silnic v Číně, jinými slovy, aby zde provoz nebyl tak přecpaný. Připomínáme, že Čína je země, kde jsou kola naprosto běžná a dokonce i auta se pomalu stávají vlastnictvím prakticky všech tříd (poslední dobou se novými majiteli samozřejmě stávají převážně lidé ze střední třídy).

 

 

2011-04-24-2

 

MBOLIC se v sobě snaží sdružit to nejlepší z auta i kola najednou. A jak je to možné ptáte se? Jednoduše - když právě potřebujete něco na ulici, tak zkrátka použijete celé auto.

 

2011-04-24-2

 

Když se naopak budete motat v nějaké úzké a přecpané uličce, pak sáhnete pouze po "koloběžce" vestavěné dovnitř (ta se od známého Segway liší přítomností sedátka).

 

2011-04-24-2

 


Celé to zní moc pěkně, ovšem připadá nám, že při všem tom snění lidé zapomínají na řadu důležitých a praktických problémů: tak třeba, co bude se zbytkem auta poté, co jej uživatel nechá někde na ulici? A jak se do něj pak s vozítkem nacouvá bez zvedáku? Jelikož je ale realizace konceptu daleko, zatím nás podobné věci nemusí moc trápit...

 

2011-04-24-2

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!