Nejrychlejší auto na stlačený vzduch

Publikováno: 26.09.2011 14:03 | Petr Hájek Auta dnes pohání kdeco - starý dobrý benzín, vítr, nafta, alkoholy, solární energie a Toyota právě předvedla, že to jde i na stlačený vzduch.

 

2011-09-26-1

 

Alternativní napájení vozidel je velmi atraktivní téma, navíc ostře sledované, takže není divu, že jakákoliv podobná novinka projde četnými diskuzemi na úrovni vědecké i amatérské. Firma Toyota se rozhodla, že už bylo dost testů prototypů aut se spalovacími motory a přišel čas na využití věci, které máme sebe tolik, že si ji ani neuvědomujeme - totiž stlačeného vzduchu.

Model na snímku dosáhl rychlosti asi 103 km/h a to jej nepohánělo nic jiného, nežli stejná síla, jakou odfukujete z něčeho smítko. Vozidlo s neméně zajímavým názvem „Toyota Ku:Rin" používalo kompresor z klimatizace (zapojený naopak). Problémem se ale ukázal zatím být rozumný dojezd - prototyp ujel sotva 3 km...

Realita by zřejmě byla ještě krutější: Toyota se zjevně rozhodla použít model do značné míry odlehčený a tedy jakémukoliv reálnému nasazení na míle vzdálený. Přece jen, jedna věc je dosáhnout rekordu a úplně jiná zase provést transformaci do drsné reality života, kde mají co dělat i alternativní pohony řádově efektivnější. Je nicméně možné, že baterie byla jen "tak akorát", aby firma vyhrála závod, nic víc.

Ano, baterie - jak jste si nepochybně sami nyní již logicky odvodili, auta na vzduch jsou ve své nejhlubší podstatě elektromobily, jen namísto přímého převodu v elektromotoru používají jako hnací médium vzduch. Jako taková tedy auta negenerují žádné další znečištění, pouze to, jenž vznikne při tvorbě/přeměně elektřiny. Ani tomu nejzelenějšímu příznivci se ale asi nebude chtít každý cca kilometr zastavovat a tankovat...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!