Nissan nabije elektrické auto za 10 minut

Publikováno: 11.10.2011 14:59 | Petr Hájek

Nabít elektromobily všeho druhu bude zřejmě brzy stejně snadné a rychlé, jako dnes dolít oblíbenou tekutinu vašemu autu u pumpy.

 

2011-10-11-1
 

 

Firma Nissan právě uvedla, že se jí podařilo ve spolupráci s japonskou Kansaiskou Unverzitou vytvořit potřebnou technologii k tomu, aby bylo možno rychle dobít akumulátory elektrických aut typu Nissan Leaf nebo Mitsubishi iMiEV. Zajímavé je na celé zprávě hlavně to, že celá věc má trvat rekordně krátkou dobu - pouhých 10 minutek je oproti hodinám až půldni docela rozdíl...

Jak Nissan sdělil již Nikkei News, firma si od celé věci samozřejmě slibuje zejména obří plus při vnímání elektromobilů veřejností, o zkrácení nabíjecího času nemluvě. Obojí jde ruku v ruce, jelikož doposud byly jakékoliv operace s elektromobily záležitostí jedině pro velmi trpělivé osoby. Prvním prototypům trvalo nabíjení velmi dlouho, nicméně dnes je v branži standardem nějakých 8 hodin nabíjení před jízdou.

Bez přílišného zabřednutí do velkých detailů si také naznačíme, v čem tkví onen zlepšovák. Jde prý o to, že byla elektroda v kapacitoru vyměněna z uhlíkového za wolframový a vanadový oxid. Asean Automotive News dále potvrdila, že po 10 minutách nabíjení bylo vše jaksepatří a bez jakýchkoliv znatelných rozdílů na voltáži nebo kapacitě. Podobná napájecí věcička je mimochodem docela nákladná věc - donedávna 25 tisíc USD za kus jako nic, dnes však již okolo 10-15 tisíc USD.

Komercializovat podobné technologie trvá často roky, ba někdy i desítku let jako nic, jde zde ale o natolik zajímavý trumf, že se jej bezesporu bude snažit nabídnout minimálně autor (tj. Nissan) u své další produkce. Jinými slovy, proč by Nissan zbytečně čekal, až někdo další vyvine něco podobného a rychle technologie nevyužil, dokud může? Na každý pád ale vše naznačuje tomu, že elektrická auta srovnávají krok s těmi spalovacími v další oblasti...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!