Přeměna starého vozidla v umělecké dílo: "Tkaný automobil"

Tkaný automobil
Výtvarnice Jeanne Wiley (vlevo) a Ann Conte (vpravo) pózují se svým „Tkaným automobilem“
02.08.2010 17:09 | Tisková zpráva

Srpen 2010 – Vezměte staré a rezavé MG Midget, které již dávno neslouží jako automobil, a přeměňte jej z kusu starého železa na kus moderního umění. To je právě to, co Jeanne Wiley a Ann Conte udělaly v USA s „Tkaným automobilem“, který debutoval v South Shore Art Center

(Cohasset, Massachussets, www.ssac.org) během výstavy nazvané Media Mix. Jeanne Wiley a Ann Conte našly na sousedově dvorku model MG Midget z počátku 60. let (sloužil mu jako sklad palivového dříví) a kompletně ho zrekonstruovaly za použití recyklovaných a uměle vytvořených materiálů s recyklovaným obsahem tak, aby vytvořily zcela nový a působivý design.

Wiley a Conte daly automobilu vzhled tkaného košíku. Pomocí materiálu na výrobu bezpečnostních pásů pro nadměrné automobily (zhruba 460 metrů) vytvořily vozidlu „tkané opláštění“, které bylo posléze upevněno kovovými šrouby. Jeanne Wiley, sochařka s textilním vzděláním, říká: „Celý projekt byl o recyklaci, znovupoužití, změně účelu a trvalé udržitelnosti.“

Obě výtvarnice spolupracovaly s Joelem Millerem ze společnosti Sterling Miller Designs Inc., společnosti specializující se výlučně na navrhování a výrobu produktů z vyspělého povrchového materiálu DuPont™ Corian®, aby společně vytvořili interiér vozidla. Sedadla, podlahové desky a rám čelního skla, to vše bylo vytvořeno z „Terra Collection“, nové série materiálu DuPont™ Corian®, vyrobené z recyklovaných materiálů dostupných na americkém trhu (v Evropě, na Středním východě a v Africe obchoduje společnost DuPont s dvěma odlišnými kolekcemi barev materiálu DuPont™ Corian® s recyklovaným obsahem, s kolekcemi „Eco-Concrete“ a „Eco Terrazzo“).

Řadicí páku vozu představuje kytice dutých keramických růží, květiny se také objevují na přístrojové desce. Ann Conte, keramička a malířka, je vytvořila ponořováním živých květin do papírové hlíny. Vytvořila také keramická zadní světla, potištěná psychedelickými prstenci v oranžové, červené a žluté barvě.

O Ann Conte

Ann Conte je absolventkou Massachusetts College of Art. Svůj výtvarný talent vyjadřuje malbou, sochařstvím a používáním různých vláken. Její díla jsou někdy komická, někdy ironická; dokonce i temná, ale vždycky emocionální, protože takový je život sám. Ačkoli Ann při malbě velmi oceňuje přírodní krajinu a zátiší, její vlastní tvorba má spíše moderní nádech. Různé koláže a nalezené objekty jsou používány ve spojení s tradičními malířskými technikami. Tato kombinace nutí diváka, aby vnímal ať už starý nebo nový vyřazený předmět úplně jinak. „Mým cílem je vzít něco obyčejného a přeměnit to v něco tajuplného a krásného,“ říká Conte. „Když toho dosáhnu, je to opravdu uspokojující pocit.“

O Jeanne Wiley

„Má práce keramické výtvarnice odráží zejména můj probíhající výzkum na hranici mezi tím, co je považováno za umění a co za čistě funkční, a dále můj pokus sjednotit tyto dva směry do nových a nepředvídaných cest,“ říká Jeanne Wiley. Výsledkem pak je přehodnocení tradičních forem skrze unikátní kombinace užitkové jednoduchosti, sochařské estetičnosti a kombinace různých prostředků. Od té doby, co se seznámila se sochařstvím na Benningtonově univerzitě ve Vermontu, pokračovala Wiley v rozvoji svých dalších uměleckých dovedností, a to širokou škálou způsobů, které vždy čerpaly z jejího raného vzdělání v sochařství. Na rozvoji svých dovedností trvala i během profesionální kariéry (i této kariéře navzdory), která pokrývala širokou oblast působení od vývoje filmu až po tvorbu webových stránek.

Od roku 2000 však zasvětila svou kreativní činnost keramice a tkalcovství. Názorným příkladem její poslední tvorby je Tkaný automobil, její doposud nejambicióznější a nejnáročnější dílo. Automobil je postavený na podvozku jednoho ze starých sportovních aut, sochařské dílo začíná látováním a opravami za použití papírové hlíny – relativně nového substrátu ve světě keramiky. Tkalo se pomocí popruhů z bezpečnostních pásů. Všechny detaily byly vyrobeny z keramiky a interiér automobilu byl vytvořen z materiálu DuPont™ Corian®.

O materiálu DuPont™ Corian®

DuPont™ Corian® se původně vyráběl jako vysoce funkční materiál pro povrchové řešení kuchyní a koupelen, ale postupně se stal nejznámější světovou značkou prvotřídních povrchových materiálů pro oblast designu, architektury a nábytkářství. S úspěchem jej používají desítky tisíc architektů, designérů a společností a miliony zákazníků na celém světě.

Díky trvalému úsilí, značným investicím a tvůrčímu přístupu společnosti DuPont v oblasti výzkumu a techniky, v inovačním procesu a vyvíjení stále nových aplikačních a odbytových možností se vyspělý povrchový materiál DuPont™ Corian® stal pro designéry a architekty skvělým univerzálním nástrojem s téměř neomezenými možnostmi. Ve vnitřních i venkovních prostorech obytných, veřejných a obchodních prostředí dokáže vytvořit vysoce kvalitní, efektivní, funkční a spolehlivá řešení. Namátkou jmenujme jeho využití od kuchyní po osvětlení, od koupelen po pláště budov, od sedacích souprav po domácí automatizaci, od radiátorů po dotykové ovládací panely, od stolů po nábytkové a módní doplňky a podobně. „Kouzlo“ materiálu DuPont™ Corian® můžete dnes nalézt v neuvěřitelně široké škále výrobků, systémů a objektů našeho každodenního života. A výčet jeho možností stále roste...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!