Připravte si auto na perfektní driftování

Publikováno: 19.09.2011 08:01 | Petr Radlický

Na dobrý drift se hezky kouká. Zatočit v oblaku dýmu zadní litá kola a nechat za sebou dvě černé šmouhy dokáže každý. Ale zatočit auto bokem a podržet ho tam, to chce kvalitní auto a hlavně talent s troškou know-how. Pozastavme se u auta. Jak nastavit auto a vybrat pneumatiky, aby vydržely a drift stál za podívanou?

Ilustrační foto: Drift Kings SosnováIlustrační foto: Drift Kings Sosnová

Každý drifter si vybírá auto podle svých finančních možností. V drtivé většině případů se jedná o auto s pohonem zadních kol. Je přinejmenším diskutabilní, jestli se přetáčivý smyk s pohonem předních kol dá považovat za drift. Každopádně to, co je vidět na většině drift srazech, jsou drifty s pohonem na zadní kola. Techniky jsou různé, ale definice driftu je jednoduchá a vysvětluje všechno. Ať na to jdete jakkoliv, pokoušíte se o plynem řízený přetáčivý smyk, který z vaší pneumatiky dříve nebo později udělá hadr.

Nejlepší auta pro drift

Drifteři se rozhodují pro japonská auta jako Nissan 200SX, Toyota AE86 apod. Můžete ale zůstat věrni i Evropě. Velmi oblíbená jsou trojková BMW E30, která představují ideální evropské auto pro začínající driftery. Klasicky lze vídat i starší Fordy Siera nebo RWD Escort. Na amerických šampionátech v driftování se setkáte s tamním Fordem Mustangem, často v podobě originálů ze šedesátých a sedmdesátých let.

Přizpůsobte auto driftům

Litá kola se vám blýsknou při driftování, když své auto smykům přizpůsobíte:

  • Pneumatiky sežehnete, na tom nezáleží, auto by ale mělo vaši divokou jízdu přežít. Zajistěte dostatečné chlazení, zabezpečte spodek auta (hadice, upevnění výfuku) a dobrý odvod horkého vzduchu z motoru.
  • Vaše auto nemusí být extrémně výkonné, abyste s ním udělali dobrý drift. U méně výkonných aut se můžete zaměřit na hnací soustavu (spojka, setrvačník atd.) místo na motor.
  • A nakonec pravidelná výměna brzdových destiček se taky počítá.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!