Sim-Lei: Elektromobil nové generace

Publikováno: 10.01.2012 13:37 | Petr Hájek

Stylový kříženec akumulátoru a auta je překvapivě vytrvalý tažný kůň... 

 

2012-01-10-1
 

 

SIM-Drive je podnik založený Keio University, který se věnuje vývoji elektromobilů a podobných zařízení. Na akci 2011 Electric Vehicle Industrial Exhibition se nám pochlubil s modelem SIM-LEI, jenž má v zásobě některé skutečně velmi vysoké trumfy. Zařízení bylo vytvořeno ve spolupráci s celkem 34 firmami a bude následně prodáváno těmi z nich, jenž o to projeví zájem. SIM-Drive doufá, že se mu povede rozjet výrobu do 2 let.

 

2012-01-10-1
 

 

Základním konceptem nového designu bylo vytvořit zařízení schopné dojezdu 300 km s tím, že jeho průměrná rychlost nemá klesnout pod 100 km/h. Byl k tomu použit motor o výkonu 65 kW. Dobrého výsledku také bylo dosaženo maximálním zredukováním odporu vzduchu. Pro dosažení podobně kvalitního skóre ale prý inženýři prostě museli chtě-nechtě vytvarovat kastli tak, jak ji vidíme. Na druhou stranu ale, povoz má díky tomuto tvaru také docela solidní úložný prostor.

 

2012-01-10-1
 

 

Auto mělo profil jen 1600 mm široký, ovšem další redukcí o 50 mm na každé straně dveří jej šlo srazit na pouhých 1500 mm. Délka dělá 2,95 metru, takže člověk by měl mít uvnitř údajně pocit, jako v normálním sedanu. Zařízení poskytne samozřejmě svému řidiči také i displej s úhlopříčkou 19", na němž se může věnovat jak navigaci, tak i pohledu dozadu skrze zde věstavěnou kameru.

 

2012-01-10-1
 

 

Zrcátka také nejsou nijak přehnaně velká, což potvrzují i tvůrci - minimální odpor byl i zde prostě rozhodující. Dojezd 300 km se nám ovšem již začíná blížit tomu, na jaký jsme zvyklí od jiných typů motorů, což bude logicky znamenat, že nepřátelé elektromobilů budou mít brzy o jeden argument k nenávisti méně. Mimochodem, novinka používá speciální gumy Bridgestone Ecopia, jenž opět, jak jinak, snižují tření a tedy zvyšují efektivitu.

 

2012-01-10-1
 

 

Hodnocení článku:Komentáře

Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!