Skleněný a plně funkční Pontiac z roku 1939

Publikováno: 18.06.2011 10:43 | Petr Hájek

Dnes máme pro motoristy skutečnou lahůdku - průhledný Pontiac z roku 1939, jež je však stále zároveň i cele pojízdný!

 

2011-06-18-1
 

 

Model Pontiac Deluxe Six Sedan postavila v roce 1939 firma General Motors, jelikož měla v plánu, použít jej jako hlavní tahák výstavy v New Yorku (téhož roku). Komplet vznikl ve spolupráci s firmou Rohm and Haas, jež se specializovala na plexisklo všeho druhu. No a slovo dalo slovo, takže ve finále byl postaven Pontiac, jež má prakticky veškerý kov nahrazen právě průhledným plexisklem.

 

2011-06-18-1
 

 

Jelikož se jednalo o vůbec první full-size průhledný automobil postavený v historii lidstva, je jasné, že se stal hitem a své rodné firmě nepochybně zajistil nejednu lákavou zakázku. Jak to tak občas u podobných modelů bývá, tento ale není pouze na parádu. Veškerá technika pod kapotou totiž byla ponechána v plně funkčním stavu. Počitadlo ukazuje 86 mil, což naznačuje, že byl na výstavu přivezen osobně na svých bílých pneumatikách.

 

2011-06-18-1
 

 

Poté, co průhledný Pontiac skončil se svojí kariérou hvězdy na veletržní show, odebral se do Smithsonian Institutu ve Washingtonu, D.C., kde zůstal do roku 1947. Poté následovala dlouhá řada soukromých sběratelů, jež se táhne až dodnes. A co je nejlepší - jeho majitelem se můžete stát i vy! Pontiac přezdívaný též „Ghost Car" totiž bude nabízen u RM Autions v rámci oslav dne St. Johna v Plymouthu.

 

2011-06-18-1
 

 

Prodej proběhne 30. června a očekává se, že by se prodejní částka měla nakonec vyšplhat až někam mezi hodnoty 275 a 475 tisíc USD, což je zhruba stejná suma, za kterou auto firma General Motors tehdy a v tehdejších dolarech postavila. Jestliže chcete vlastnit nějaké podobné skleněné „hýbadlo" (a nelíbí se vám skleněný Airbus za 275 milionů USD), pak je Pontiac určitě ideálem po stránce cenové i skladovací...

Hodnocení článku:Komentáře

Šaty, které vás budou samy chladit Šaty, které vás budou samy chladit Již někdy od dob, co na sebe pračlověk oblékl svoji první kožešinu, až dodnes, každý z nás prakticky neustále řeší, jak zkombinovat... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!