Truck Trial: Terénní bitvy pod nadvládou čechů

Publikováno: 25.09.2011 00:45 | Michal Novák

Truck Trial je adrenalinový motoristický sport, který byl založen v Anglii. Vše prý začalo tím, když se dva angličtí kamioňáci začali dohadovat o tom, který z nich dokáže se svým truckem vject do terénu a opět z něho vyject. Netrvalo dlouho a postupně začali zdolávat těžší a složitější terén. S tímto postupem však taky přišli potřebné úpravy na vozidlech. Tento bláznivý sport se rozšířil dál po Evropě a začali se vytvářet jednotlivé šampionáty, jako je např. německý Nationale Cup, český Truck Trial nebo Europa Truck Trial. Právě Europa Truck Trial je nyní nejvyšší šampionát v tomto sportu a právě zde již delší dobu vládnout Češi. Důležité je však ještě upřesnit, že truck trialové vozy se dělí do jednotlivých kategorií buďto podle velikosti, nebo podle nesériových úprav.

Truck Trial

Ale vraťme se zpět k českým barvám na evropské scéně. Jako první evropský pohár začal jezdit Bohumír Čáp tehdy s Radovanem Švandou. Tito dva borci jezdili na Avii D31. Čáp jezdí dodnes, ale Švanda musel kvůli zdravotnímu stavu a kvůli zranění odstoupit. V dnešní době ho nahradila nová spolujezdkyně Dana Hlínová. Letos Čáp s Hlínovou skončili na celkovém třetím místě a mají za sebou celkem úspěšnou evropskou sezónu. Druhý Čech na Evropě byl Pavel Cacák se svojí Pragovkou. Obě dvě posádky patří, nebo patřili do kategorie S2, tedy do druhé nejmenší kategorie sériových aut.

Třetí a prozatím nejúspěšnější česká posádka je z Truck Trialového klubu Lom u Tachova. Řidič Tomáš Pražák a spolujezdec Ondřej Vodička zaznamenali svůj první velký úspěch v roce 2008, když vyhráli titul mistr České republiky v kategorii S2. Po tomto úspěchu následoval postup do boje o evropský pohár. Jak říkají oba borci: "Na tento závod nikdy nezapomeneme. Když jsme přijeli na první závod do Francie, tak se nám především německé posádky vysmívali, že máme rozpadající se auto a že nikdy s takovýmto autem nemůžeme vyhrát. Opak byl pravdou. Hned v prvním závodě jsme vyhráli a pak pro ně následoval šok." Sezóna v roce 2009, kdy Pražák s Vodičkou jeli Evropu poprvé vyhráli a stali se tak mistry Evropy 2009. V následujícím roce už nikdo nepodceňoval naší českou posádku a brali je za opravdové soupeře. I závodní Unimog dostal patřičně změny a vše doplňovali české barvy právě na voze. Soupeři si dělali veliký zálusk na výhru, ale Pražák s Vodičkou byli opět lepší a obhájili svůj titul z roku 2009. A jak by jste čekali že dopadl letošní rok ? Opět výhra, ale když se koukneme na výsledky z jednotlivých závodů, tak to byla výhra dokonalá. Letos se jelo šest závodů. Pět z nich vyhrál Truck Trial klub Lom u Tachova. Jeden nedokončili z technických důvodů, když na závodě v Ostravě zadřeli motor. To však nic nemění na tom že letošní evropský mistrák patřil právě Pražákovi s Vodičkou. Celý tým však čeká ještě jeden závod českého mistrovství, kde budou bojovat ještě o český titul.

Dost však bylo řečí ! Pro další informace můžete navštívit oficiální stránky www.ttklublom.cz. Nyní se koukněte na fotografie a video.

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!