Vozy Jamese Bonda - část II.

Publikováno: 01.11.2012 11:24 | Jakub Matulík

Po týdnu jsem zase zpět s druhým a zároveň závěrečným dílem „ vozy agenta 007 „. V předešlém článku jsem se zabýval vozy z minulosti. Dnes už to bude o něco živější, protože některé "rakety", které James řídil, můžete na cestách stále potkávat. Ale, dost bylo keců, pojďme na to.

Píše se rok 1983 a Jamese Bonda hraje stále Roger Moore. Díl se jmenuje Octopussy nebo-li chobotnice. Toto pokračování bylo převratné hlavně v tom, že se zde objevovala ve velké míře auta, německé výroby. Jeden "němec" se objevuje ve filmu opravdu často. Je jím Mercedes-Benz 250 SE. Ten byl nejprve využit pro převezení Bonda a pana M, přes hranice. Později těžce zničený Mercedes nechají vybuchnout při srážce z vlakem. V tomto díle se dále předvede Alfa Romeo GTV a dále pak vozy BMW 5er. Další bondovka není až tak úplně pravá. Jedná se o díl s názvem Never Say Never Again a je z téhož roku jako Chobotnička. Ovšem hlavní roli si zde naposledy zahrál Sean Connery. Zajímavé je, že zde nehraje hlavní roli auto, ale naopak motorka. Tehdy James jezdil na Yamaze XJ 650 turbo. Na ní pronásledoval například Renault 5 Turbo. Také se v díle objevily vozy jako je Chevy Camaro a Mercedes-Benz SL.

1

Zdroj: agent.estranky.cz

2

Zdroj: jamesbondlifestyle.com

3

Zdroj: auto.howstuffworks.com

5

Zdroj: classiccars-posters.blogspot.cz

Máme rok 1985, Roger Moore je zde stále a díl se jmenuje A View to a Kill. Ze začátku se Roger, zde prohání krásným a hlavně typickým Fordem LTD. Další Ford, který se na scéně objeví je teréňák Bronco. Také se zde objevil přenádherný Rolls Silver Cloud 2. V tomto pokračování se James také prohání v krásné Corvette C4, nebo v Renaultu 11. Co je zajímavé, tak již zmiňovaná Vette C4, která je mimochodem z půjčovny a agentovi 007 zachrání život. Rok 1987 je opravdu výjimečný. Nejen proto, že jsem se v tomto roce narodil já :D, ale také máme další změnu představitele Jamese Bonda. Roger Moore se jako bond už nikdy neobjeví. Nahradil ho známý herec Timothy Dalton v díle s názvem The lLving Daylights. Po dlouhé době se v Bondovi objevily anglické vozy. Hlavní roli hraje Aston Martin. Máme možnost vidět dvě kupé DBS a také V8 Vantage, které ze začátku bylo ve verzi Volante, tedy "roadster". Vedlejší roli si zde zahraje taky Foršprung (čti Audi) 200 Quattro.

6

Zdroj: insideline.com

7

Zdroj: roadandtrack.com

8

Zdroj: ztele.com

9

Zdroj: jamesbondlifestyle.com

1989 je rok, kdy James má povolení zabíjet. Timothy Dalton je stále bond a název dílu je Licence to Kill. Bond zde řídí Lincoln Mark VII LSC. V jedné scéně se také objeví první italský sporťák. Je jím Maserati Biturbo. Perličkou je fakt, že milovníci Jamese Bonda tento díl považují za vůbec nejhorší. Jeden z důvodu je, že je zde James vulgární vůči panu Q. Pro mě je tento díl obsazen asi nejlepší úvodní písní za celou historii této ságy. O šest let později se opět mění představitel našeho agenta. Píše se rok 1995 a hlavní roli si zde poprvé zahraje krasavec Pierce Brosnan. Goldeneye. Znalci říkají, že se jedná o jeden z nejpovedenějších kousků vůbec (my už ovšem víme, že Skyfall je mnohem lepší!). Díl se opírá jak o moderní věci, tak i o některé kousky, které James používal v minulosti. Opět je zde již klasický Aston Martin DB5, James ho sice používá jako své osobní vozidlo, ale také s ním podnikne závod s dalším Italským supersportem. Tentokrát se jedná o krásné Ferrari F355 GTS . Po dlouhé době se v tomto díle, opět objevil německý vůz. James totiž jako své služební vozidlo dostal ikonické BMW Z3. Perlička je, že bond vlastně poprvé přijal Německé vozy a ty se začaly používat ve filmu. Fakt je ovšem ten, že automobilka BMW v té době koupila umírající Rover Group, který je samozřejmě anglický. Další perličkou je že Z3 byla vyráběna v USA. A také při premiéře byla poprvé představena světu. Premiéra filmu se tedy poprvé spojila i s premiérou vozu. Ukázalo se to jako zcela výborný marketingový tah a Goldeney se stal kasovním trhákem.

10

Zdroj: curbsideclassic.com

11

Zdroj: carthrottle.com

12

Zdroj: jerrygarrett.wordpress.com

13

Zdroj: imcdb.org

14

Zdroj: jamesbondlifestyle.com

Rok 1997, Tomorrow Never Dies a Pierce Brosnan. V předešlém díle se ukázalo, že spojení BMW, Bonda a vlastně marketingu, je velice dobrý tah, jak pro diváky, tak hlavně pro obě společnosti. Proto, není divu, že se v dalším díle James prohání ve voze BMW. Tentokrát se jednalo o 7er, konkrétně tedy 750L. Což v té době byla v podstatě největší limuzína, kterou BMW vyrábělo. Jedna z nejznámějších honiček všech dob, probíhala v patrových garážích, kde bondovo BMW dokázalo neskutečné kousky. Nejlepší vychytávka, je bezesporu ovládání pomocí mobilního telefonu. Po zničení 750iL, se zde zase objevil ikonický Aston Martin DB5. Rok 1999 a 19náctá bondovka. Pierce Brosnan je zde stále, stejně jako spojení Bond a BMW. Film The World is Not Enough. V dnešní době je BMW Z8, které se zde představilo považováno za jeden z největších skvostu Mnichovské automobilky. Bond ji měl ještě více vylepšenou (to je snad jasné!). Dokonalý navigační systém, dálkové ovládání a nebo také rakety země - vzduch ukryté v mřížkách na blatníku. Zpráva ze zákulisí je ta, že pro Bonda byly vytvořeny pouze 3 vozy Z8, které ovšem byly vyrobeny ručně. Jednalo se totiž tehdy o prototyp tohoto unikátního vozu. Už mnohokrát se ve filmu také objevil Rolls Royce, tentokrát šlo o typ Sillver Shadow.

15

Zdroj: clubfordmondeo.com.ar

16

Zdroj: jamesbondlifestyle.com

17

Zdroj: grassrootsmotorsports.com

Další díl byl ukázán světu v roce 2002, zde se pravděpodobně naposledy předvedl Pierce Brosnan jako hlavní hrdina. Pokračování se nazývalo Die Another Day. Pro Bonda byly vozy BMW asi málo perspektivní a proto se vrátil do své země. Ano vím, že je všem jasné, že se James opět vozil v Aston Martinu. Tentokráte však šlo o vrcholnou řadu s názvem V12 Vanquish. Tato vrcholná řada byla však pro agenta 007 přece jen ještě málo. Proto, byla vybavena několika vylepšeními. Jedno z nich je například kamuflážní systém, nebo také rakety v přední masce vozu. Také zde bylo využito staronové technologie, kdy vůz měl katapultážní zařízení v sedadle spolujezdce stejně jako u DB5. James byl ve filmu pronásledován také zajímavým vozem z "britské" produkce. Jednalo se o unikátní kabriolet Jaguar XKR.

18

Zdroj: jamesbond.wikia.com

19

Zdroj: jamesbond.wikia.com

Dámy a pánové, chýlíme se ke konci. Přichází novodobá historie Jamese Bonda. S ní také přichází nový a neohrožený herec Daniel Craig. Rok 2006 a Casino Royale. Nebudu skrývat, že se jedná asi o jeden z mých nejoblíbenějších dílu. Ovšem, není to kvůli autům, ale spíše díky příběhu. James zde jezdí v Aston Martin DBS V12. Ten tentokrát ovšem nemá v podstatě žádné "vychytávky". Snad jen skrýš na Bondovu zbraň a také defibrilátor a podobně. Malou roli si zde zahrál také skvělý Range Rover Sport. Další díl se na scéně objevil roku 2008 v hlavní roli hraje (díky bohu) stále Daniel Craig a nese název Quantum of Solace. V tomto díle se opět představil Aston Martin, tentokrát ve verzi DBS. James, jako většinu svých aut rozbije při automobilové honičce. Auto, opět nepředvede nic specifického, ale i tak se jedná o nádherný kousek. V tomto díle se také opět předvede Anglický Range Rover ve verzi Sport.

20

Zdroj: my-car-sporty.blogspot.com

21

Zdroj: jamesbondpictures.zoomshare.com

22

Zdroj: gtspirit.com

No a Skyfall... Bond si chopí role řidiče a M zažije svou životní jízdu ve voze Jaguar XJ. Podle mého, je to nejlepší možná volba pro Jamese Bonda. Jelikož jsem měl možnost tento vůz testovat na jaře pro jednu nejmenovanou redakci, mohu s klidem duše říct, že je to mnohem větší pecka než Aston Martin (který, jsem měl v rukou taky). Luxusní, nádherný, stylový a proklatě rychlý, takový je můj dojem z tohoto vozu. A jaký je Váš....?

23

Zdroj: cars.aol.co.uk
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!