Autem na dovolenou - na co si dát pozor?

Publikováno: 22.07.2016 08:37 | PR

Nejenom letadlem, nebo autobusem můžeme vyrazit na vytoužený pobyt u moře. Pokud jste rádi svým vlastním pánem, je zde ještě třetí varianta. A to možnost vyrazit vlastním automobilem. Pokud jedete poprvé, podívejte se společně s námi, na co si dát pozor.

Cestu naplánujte důkladně

shutterstock_269260949

Zdroj: Shutterstock.com

Určitě je dobré promyslet veškeré možnosti cesty, které existují. Pokud budete bezhlavě spoléhat jenom na navigaci, bude vaše cesta sice rychlá, ale zároveň může být poměrně drahá. Příkladem je jedinečná dovolená Chorvatsko, kdy v rámci cesty doporučujeme vyhnout se Slovinsku. A to z důvodu, že v rámci několikakilometrového dálničního úseku zaplatíte zbytečně několik set korun za známku.

V případě Itálie zase doporučujeme jet po dálnicích co možná nejvíce. I když může lákat jet mimo ně, jsou úseky, kde se jim nevyhnete. Vzhledem k placení mýtného platí, že čím kratší úsek, tím za jeden najetý kilometr platíte více. Nehledě na rychlost, se kterou je jízda na dálnici spojena.

Zkontrolujte svůj automobil

I tomu je třeba před odjezdem věnovat dostatek času. Primárně je dobré zaměřit se na jeho technickou stránku. Pokud vozům příliš nerozumíte, nabízí celá řada servisů možnost využít letních zvýhodněných prohlídek. Ty budou vždy kvalitnější, než různé vizuální kontroly, které budete provádět svépomocí. Primárně je dobré zaměřit se na:

  • Brzdný systém
  • Chod motoru
  • Vadné či zrezivělé díly

Kromě technického stavu, který souvisí se samotnou bezpečností, nezapomínejte také na komfort vaší jízdy. Samozřejmostí by měla být vydezinfikovaná, stejně jako doplněná klimatizace. Pokud ve vašem voze není součástí výbavy, doporučujeme nainstalovat deflektory. Takzvané deflektory, které umožní během jízdy větrat okénkem, a to bez nepříjemného hučení, nebo bez nepříjemného přímého foukání vzduchu do interiéru.

Nepřeceňujte své síly

Pokud jste zvyklí jezdit i dlouhé hodiny bez odpočinku, pravděpodobně dovolenou vlastním vozem bez jakýchkoliv potíží zvládnete. Pokud tomu tak není, myslete na pravidelné zastávky, na kterých si nejenom odpočinete, ale kde se také protáhnete. Ideální stav nastává ve chvíli, kdy ve voze cestuje více řidičů, kteří se mohou střídat po několika hodinách. Tím přispíváte k vašemu bezpečnému dojezdu.

Správnou cestou je také vyzkoušení, jak se chová plně naložené auto. Nejenom, že se déle rozjíždí, ale také dochází k jinému chování v zatáčkách, nehledě na delší brzdnou dráhu. I když si zabalíte jenom pár věcí, jako hygienické potřeby, základní oblečení a letní Bugatti boty, pamatujte, že celková hmotnost zavazadel se může blížit i stovce kilogramů. A to se na chování samotného vozu podepíše poměrně výrazně.

Kde natankovat?

Doba, kdy se v zavazadlovém prostoru vozily kanistry s benzinem či naftou, je dávno pryč. A to hned z několika důvodů. Prvním je například bezpečnost, stejně jako fakt, že do oblíbené Itálie je dokonce vození vlastních pohonných hmot zakázáno a hrozí vysoké pokuty. Dalším důvodem je fakt, že ceny pohonných hmot již nejsou tak rozdílné, než tomu bylo dříve. Pokud se podíváme na několik konkrétních zemí, jsou ceny takové:

  • Nizozemsko a Itálie – nad 40 Kč.
  • Belgie, Řecko, Francie – cca. 36 Kč.
  • Polsko, Bulharsko, Chorvatsko – cca. 33 Kč.

Důležité je také zvolit správnou benzinovou stanici. Logicky platí, že podstatně vyšší ceny mohou mít poslední pumpy v zemi, nebo čerpací stanice na hlavních dálnicích. Někdy se proto může vyplatit sjet a natankovat pár kilometrů mimo vaši hlavní trasu. Roli hraje také samotné placení, jelikož v mnoha případech lze dosáhnout lepšího kurzu ve chvíli, kdy budete pohonné hmoty platit platební kartou a nikoliv eurem, nebo místní měnou, kterou získáte ve směnárně buď u nás, nebo ve směnárnách v konkrétní cílové zemi.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!