Barack Obama je Osobností roku

Publikováno: 19.12.2012 16:41 | Jiří Hofbauer

Je to dvacetsedm let co přijel tehdy neznámý Barack Obama z Chicaga do New Yorku v omšelé Hondě Civic za $ 2,000. Dnes je označován jako první občan Spojených států amerických, nejmocnější muž světa a podle časopisu Time i Osobností roku 2012.

Obama ale nezakouší tento úspěch poprvé. V anketě, kterou každý rok vyhlašuje přední americký časopis Time, se na první příčce Obama umístil už v roce 2008. Osobností roku se vždy stává ten, kdo v uplynulém roce nejvíce ovlivnil globální dění ve světě.

Time svoji volbu odůvodňuje tím, že Obamu vidí jako architekta nové Ameriky, který konečně provede kompletní rekonstrukci 30let zastaralé politiky, která začala společně s Reganovou politickou přestavbou. Spojené státy jsou jednou z demograficky nerozmanitějších zemí jejichž diverzita se v důsledku silné imigrace neustále zvyšuje. Obama slibuje snížit diskriminace jedinců pro jejich barvu pleti, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci a naopak podpořit minoritních skupin. Redaktoři časopisu současně připomínají jeho letošní opětovný úspěch v listopadových prezidentských volbách, charisma a schopnost zaujmout voliče.

Obama tak porazil dalších sedm kandidátů, kteří spolu s ním postoupili do užšího výběru. Mezi nimi třeba jeho egyptský protějšek Mohammed Morsi nebo pákistánská aktivistka za vzdělávání žen Malala Yousafzai.

Prezident Barack Obama na zprávu, že právě on se stal osobní roku 2012 reagoval slovy: „Abychom mohli společně budovat jednotu národu, musíme jeho pevnost utužovat právě hledáním spojení i v dobách největšího neštěstí.“ (citace volně přeložena dle Time)

Time

Zdroj: Time.com

Hodnocení článku:Komentáře

Může Facebook za vaši nadváhu? Může Facebook za vaši nadváhu? Ačkoliv nová studie v Journal of Consumer Research zjistila, že stačí 5 minut na Facebooku s přáteli, abyste si dočasně zlepšili své... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!