Beaujolais Nouveau: Mladé listopadové víno se svěží duší

Publikováno: 16.11.2015 12:43 | Jiří Hofbauer

Žádné víno není tak charakteristické pro listopad jako Beaujolais Nouveau. Patří mezi nejznámější mladé víno světa. „Tento typ červeného vína se smí pít od půlnoci třetího listopadového čtvrtka. Svátek pro všechny milovníky vína se ve Francii označuje jako Den Beaujolais a letos připadá na 19. listopad,“ vysvětluje Jakub Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits, která do České republiky přiváží některá z předních vín tohoto typu.

Jakub Přibyl

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Beaujolais Nouveau pochází z francouzské oblasti Beaujolais, která se nachází nedaleko Lyonu. Kromě domoviny se velké popularitě těší hlavně v Japonsku, Německu a USA. „Je specifické hlavně díky odrůdě Gamay, ze které se vyrábí, ale i kvůli speciální technice zpracování. Patří k prvním mladým vínům, které se dostávají ze sklizně na trh a vyznačuje se výraznou ovocnou vůní“ dodává Přibyl. Charakter vůně Beaujolais udávají podle oceňovaného sommeliera klimatické a půdní podmínky konkrétní oblasti. Obsah alkoholu by neměl překročit 12 %. Aroma i chuť se každým rokem liší, proto se někteří francouzští milovníci vína před otevřením první lahve vsázejí, jak bude daný ročník chutnat. K oblíbeným producentům z oblasti Beaujolais se řadí vinařství Lupé Cholet, které založil roku 1903 hrabě Mayol de Lupé.

Lupé Cholet Beaujolais Nouveau je mladé svěží ovocné víno lehčího charakteru s typickými fialovými odlesky vyráběné z odrůdy Gamay. Za cenu 195 Kč k dostání na www.1er.cz.

Blle_BeaujolaisNouveau2015_LC

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Beaujolais Villages Nouveau z vinařství Lupé Cholet je víno plnějšího charakteru než základní Beaujolais s delší životností. Za cenu 199 Kč k dostání na www.1er.cz.

Blle_BeaujolaisVillagesNouveau2015_LC

Zdroj: Premier Wines & Spirits
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!