Běh pro život: run 4 fun guyz!

Publikováno: 25.05.2014 14:10 | Jakub Matulík

Nečekejte, že vám dám nějaké odborné poučky jak správně běhat, kdy se nadechovat nebo jak správně došlapovat. Takových článku je na netu přehršel. Nevím jak vy, ale i když jsem článků na tohle téma přečetl spoustu, tak stejně běhám pořád stejně. My v redakci jsme poměrně hodně zaměření na tento druh sportovní aktivity. Běh je pro nás hlavně určitá forma brain cleaning. Taky je poměrně zajímavé, že jsme všichni na dlouhé tratě, takže žádného Bolta u nás v redakci taky nečekejte.

guyz_run

Zdroj: condenast.co.uk

Tak proč tohle všechno píšu? O čem vlastně tento článek je? Je o lásce k pohybu, o volnosti, o zdraví, o dobré náladě a taky o fyzičce.

Když jsem tenkrát byl ještě kluk (ano, je to písnička od mistra Karla Gotta), běhání jsem nesnášel. Na základní a později střední škole mi tento pohyb učitelé úplně znechutili. Díky nim se totiž vytratilo všechno to, co mi teď běh přináší. Naopak člověka svazovali a podmiňovali limity, než aby mu dali volnost. Mám na mysli povinné tři kilometry, patnáctistovky, stovky, šedestáky... I když jsem v té době jezdil motokros, později hrál pinec a florbal, vztah kběhu jsem získal až mnoho let potom.

Ten kdo to změnil byl až můj spolubydlící na vysoké škole. Erik, opravdu vrcholový sportovec a jeden z nejlepších dráhařů v brněnské Dukle. On chodíval běhat pravidelně.

Bylo to během zkouškového období, kdy jsem potřeboval nějak vybít (současně dobít) energii, a on mi navrhl ať si s ním jdu zaběhat. Mix pohybu, volnosti, relaxu, srovnání myšlenek, oblíbená hudba mi okamžitě vykouzlil úsměv na tváři a od té doby více méně běhám pořád. Přesně tehdy jsem dostal zpět všechno to nadšení a chuť, které mi ve škole vzali.

Běh je jeden z nejpřirozenějších pohybu, něco jako tanec. Když je léto, nepotřebujete vlastně nic, kraťasy, tričko, boty a letíte s větrem o závod. Je pravdou, že postupem doby jsem se začal, limitovat a stanovovat si určité cíle, běhat s iPhonem na bicepsu, stáhl jsem si Nike+ Running App a poslouchat šíleně naspeedovanou drum'n'bass hudbu. Ovšem teď už to je něco absolutně jiného než ve škole. Jsem totiž od přírody celkem hodně soutěživý člověk. S každým dalším během se musím posunout dál. Třeba jen tím, že zaběhnu první kilometr co nejrychleji.

A proč tedy název Běh pro život? Protože, tento „sport“ je absolutně uvolňující a díky němu můžete jednoduše utéct každodennímu stresu, shonu, všem pravidlům a do jisté míry i všední realitě. Vy co občas běháte, tak jste na trati jistě potkali běžce, kteří těžce oddechují, sotva pletou nohama, jsou oblečení v trikotech z posledních kolekcí, mají na nohou boty, které Nike vytvořila pro vrcholové běžce, ale vůbec si to neužívají. A dost možná je na vaší trati uvidíte jen jednou, možná dvakrát. To jsou totiž běžci z donucení. Lidé, kteří chtějí někomu něco dokázat (ať už sobě, nebo přátelům) a vůbec si neuvědomují, že se úplně ztrácí smysl tohoto sportu. Teď možná namítnete, že správná obuv je důležitá a není nic špatného na tom, že má drahé oblečení a máte pravdu. Ovšem, nemusíte mít top věci na to, aby jste si běh mohli užít. Já sám jsem první tři roky běhal v botách, které byly vytvořené na indoorové aktivity a cvičení ve fitku a stejně jsem se cítil líp než většina ostatních běžců.

Běh není o oblečení, prostředí, počasí ani lidech kolem vás. Běh je volnost, vášeň, odpočinek, dobrá nálada a když tomuhle všemu přijdete na chuť už nikdy nebudete chtít přestat. Jen to zkuste. Obujte si nějaké tenisky, do uší si pusťte hudbu, kterou máte rádi a vyběhněte. Je jedno kam, je jedno jak rychle, nebo jak dlouho poběžíte. Nasaďte tempo, které vyhovuje jen vám a usmívejte se na svět. Garantuji vám, že když doběhnete zpět. Budete jistě unavení, bude vás bolet zadek a stehna, určitě budete mít žízeň, ale hlavně budete mít nejlepší pocit na světě. Protože, jste udělali něco pro sebe a jen pro sebe, bez nikoho, pro nikoho, jen vy boty a asfalt (či lesní cesta). A proto to my všichni děláme. Jasně, jsou lidi, kteří honí fyzičku a nebo trénují na závody. Ovšem, většina z nás to dělá z lásky k nám samotným, pohybu, přírodě, volnosti. Ostatně kolega Jirka chodí běhat každé ráno na lesní cestu a sotva přiběhne zpět, dá sprchu a do práce jde vždy z úsměvem. Je jasné, že někdy se vám nebude chtít, nebo že vám bude při běhu zle, protože to z toho či onoho důvodu přepálíte. Po doběhnutí ale budete mít vždy uspořádané všechny myšlenky a budete zase připravení na nástrahy běžného života. Takže, běhejte, bavte se a užívejte si života. Když někdy v Praze, Brně, Zlíně, Ostravě, Bratislavě nebo kdokoliv na světě potkáte někoho kdo běží, usmívá se na svět a vypadá vyloženě jak blázen, tak na něj usmějte tak. Zlepší mu to den a vám taky.

Run for fun guyz!

1052395_10201617826389421_1271207036_oPřipojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!