Ben Cristovao: Made in Czechoslovakia

Publikováno: 22.03.2014 14:15 | Jiří Hofbauer

Negr z Plzně1 vydal nové album. Jeho fanoušci jsme na něj čekali tři roky. Ben Cristovao patří k těm, kteří opouští českou kotlinu nabrat inspiraci, zkušenosti a pak se vrací, aby svému domovskému publiku předal to nejlepší ze světové kvality. Musí se nechat, že jeho nové album Made in Czechoslovakia má skutečně světový sound. Řekněme, že na českém stojatém hudebním rybníku tohle album udělá tsunami.

Od prvního songu Sweet Chill je poznat čí album posloucháte. Přesto je to jiný Ben než na předcházející desce Benny Cristo. Narostla mu nejen ramena a sebevědomí ale současně přibyly i zkušenosti. Texty jsou nejen propracovanější ale o poznání i odvážnější. Jak v názorech, tak třeba sexuálních narážkách, kterých na albu nešetří. Tracky Tělo a Postel jsou vlastně druh sexuální konverzace. Texty jsou, ale tak elegantně vyslovené, že nikoho neuráží.

Deska pokračuje singlem Bomby, který uvozuje tanečnější část alba. Následují daleko hudebně i textově ráznější tracky jako Tancuje, Money nebo Molly. Věřím, že pecku Mám si řada lidí začadí do svého playlistu do fitka. Song, u kterého se vám chce makat na maximum. Nejen pro jeho hudební tempo ale i pro samotný text.

Když budete skladby poslouchat, skutečně je vnímat, zjistíte, že album vypráví jistý příběh. Začíná skladbou, která ji jistou oslavou života, pokračuje oslněním krásnou dívkou a flirt, sex, deziluze a rozchod. V dalších skladbách se zpěvák věnuje sobě a budování své kariéry. Vše to pak završuje skladba Město, kde je blíže explikován název alba Made In Czechoslovakia.

Nutno připomenout, že prakticky celé album je v češtině. Ben Cristovao tak boří mýtus, že české R&B je mrtvé a texty v angličtině zní lépe. Evidentně to jde dělat hudbu v češtině a přitom držet jisté trendy světové úrovně.

Každý rok český národ hledá Superstar, někoho s X faktorem, ujišťuje se, že má Talent a Hlas. Vzpomenete si na posledního výherce některé ze soutěží? Vyhrát, užít si ten pocit, že jste první je bezva. Jen s tím musíte umět dál naložit. Ben Cristovao vypadl v 7.finálovém kole Superstar. Ale od roku 2009 zvládl víc práce než samotní výherci soutěží. Vydává alba, singly, koncertuje, komunikuje s fans na sociálních sítích, je aktivní v řadě projektů. On vlastně jako jediný splňuje to, o co v těch talentových soutěžích jde. Stát se hvězdou, která překročí hranice státu.

1Citace textu skladby Money z alba Made In Czechoslovakia

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!