Benetton Benátky nepotopí

Publikováno: 23.03.2013 13:02 | Jiří Hofbauer

Pět let trvalo než se vedení města Benátek dohodlo s oděvní firmou Benetton a dovolilo jí přebudovat jeden z paláců u Grand Canal na velké obchodní centrum. Projekt, který měl a stále má velké odpůrce i zastánce, však nyní vstupuje do první fáze renovace.

Před osmnácti měsíci došlo ke zlomu – architekti i památkáři pochopili, že tohle italské dohadování je možná komické, ale nikam nevede. Pomalu začali ustupovat ze svým neotřesitelných zásad a konečně se ta mohli dohodnout co se v 500 let starém paláci bude dít. A tak zatímco členové jistých spasitelských skupin stále urputně protestují a objímají budovu, aby jí uchránili jakýchkoliv zásahů a nechali ji tak vesele chátrat dál, uvnitř už stavbaři rozmotali modráky a přestavba začala.

5

Zdroj: Architecture List

Palác ze 13. století Fondaco dei Tedeschi koupila firma Benetton za £ 45 milionů (1,36 milionu korun) už v roce 2008. I když se její právníci zaručili, že i přes důslednou opravu rozpadající se fasády dojde k zachování jejího původního vzhledu, ze stany historiků je společnost stále obviňována z poškození historické identity a razantní změny tváře města. Nezisková organizace Italia Nostra (Naše Itálie), která se věnuje národního odkazu, si dokonce nechala vypracovat právní posudek, že Benetton v plném znění nedodržela dohodu s městem.

1

Zdroj: Architecture List

Po 18 měsících ostrých bojů Giorgio Orsoni, starosta Benátek, oznámil, že přeměna paláce na obchodní centrum dostala zelenou. „Jsme součástí historie. Tímhle činem město nezabíjíme, ale naopak jsme svědky jeho znovuzrození.“ Orsoni byl už minulosti kritizován za to, že dovolil reklamní poutače podél Grand Canal. Naposledy v roce 2010 za nadmíru reklamy Coca-Cola, Rolex a Bulgari.

2

Zdroj: Architecture List

Budova stojící poblíž známého mostu Rialto byla postavena v roce 1228 a po devastujícím požáru v letech 1505 až 1508 byla rekonstruována. Vznikla tak 4-patrová dnes bychom řekli polyfunkční budova ve tvaru čtverce s nádvořím uprostřed. Budova vystavěná v duchu italské renesance kombinovala funkci reprezentačních prostor, skladů, obchodů a tržiště. Jednalo se především o centrum německých obchodníků z měst jako Norimberk, Judenburg a Augsburgu, kteří v Benátkách měli podstatnou část své živnosti. Tak zde žili i pracovali. Ve spodních patrech se nacházely kanceláře a úřední prostory a ve vrchní patrech pak 160 místností určených k obývání.

7

Zdroj: Architecture List

3

Zdroj: Architecture List

K proměně budovu v obchodní centrum si Benetton přizval architekta Ipppoita Pestelliniho Laparelliho, který vytvořil odpovídají návrh s týmem ateliéru OMA nizozemského architekta Rema Koolhaase. Ve výsledku se zdá, že ustupovali spíše jen architekti. Kvůli tomu, že památkáři (ostatně jako vždy) odmítli razantní zásahy do samotné stavby budovy musely z návrhu rekonstrukce zmizet eskalátory a zcela došlo k přebudování návrhu střešní terasy. Nebude to ale jen další blbej obchoďák. Současní majitelé budovy slibují, že palác i po rekonstrukci bude sloužit k různým kulturním a společenským událostem, stejně tak k uměleckým akcím.

4

Zdroj: Architecture List

Budova by ve výsledku mě mít 11 000 m2 podlahové plochy. Benetton hrdě upozorňuje na to, že budově její původní multiobchodní využití a současně tak do turisticky vytíženého města přinese 400 nových pracovních míst. Do městské pokladny bude muset přisypat dalších £ 5,2 milionu za to že mění tvář města. Zastánce celého projektu starosta Orsoni dodal, že peníze poslouží k rozvoji města, rozšíří atraktivitu pro turisty a také pomůže v bojí s přírodními vlivy, díky kterým se Benátky už léta potápí.

6

Zdroj: Architecture List

Jestli radnice povolí Benettonu vyvěsit i některou z kontroverzních reklam, kterými společnost proslula, je otázkou.

Papež Benedict XVI. a Ahmed Mohamed el-Tayeb

8Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!