Bílá košile: jednoduchá, dokonalá, věčná

Publikováno: 22.12.2014 01:50 | Aktualizace: 07.12.2015 08:00 | Jiří Hofbauer

Nikdy nebudete mít v šatníku dokonalejší, trvanlivější, stylovější, praktictější a kombinovatelnější kus oblečení než je bílá košile. Pokud se vyskytujete v prostředí, kde se vyžaduje formální styl oblékaní, rozhodně vám v šatně visí víc než jedna bílá košile.

Smoking

Pokud na pozvánce bude stát black tie znamená to jediné – smoking, bílou košili, černého motýlka a lakovky. Ke smokingové košili se nosí zásadně motýlek. Černý motýlek. Samozřejmě jsou tady výjimky, které strážci etikety možná zrovna rádi neuslyší. Ale smoking poslední dobou zažívá módní vlnu a tak se vyskytuje v řadě transforamcí. Klidně narazíte na sako z bordó sametu a k tomu motýla z brokátu. Taková kombinace je v pořádku, ale jedná se o vysoce módní variaci a ne každý ji ustojí. Držte se klasiky a black kombinujte s white. Nezapomínejte, že smoking se nikdy nenosí před šestou večerní.

Smoking 2 300 €, motýlek170 €, oboje Givenchy, košile Ralph Lauren Black Label 295 €, sluneční brýle Ray-Ban 135 €, kapesníček Gucci 100 €, hodinky Rolex 15 750 €.

kosile_1

Zdroj: Tom Watson for GQ

Síla detailu

Bílá košile svou čistotou skýtá řadu možností, jak být tvůrčí. Daleko snadněji se vám budou vybírat manžetové knoflíčky, hodinky, kravata (motýlek) nebo kapesníček do saka.

Smoking Givenchy 2 300 €, košile Lanvin 205 €, manžetové knoflíky Samuel Gassmann 130 €, hodinky Rolex 4 300 €.

kosile_2

Zdroj: Tom Watson for GQ

Button-down

Stokrát haněný a stokrát vyzdvihovaný button-down. Jedná se o košili, jejíž límec jistí pár knoflíčků. Poprvé se tento druh límce objevil kolem roku 1896. Asi není překvapením, že s ním na trh přišla americká značka Brooks Brothers. Při tvorbě límce se krejčí inspirovali košilemi hráčů pola, kterým se při cvalu na koňském hřbetu límce otáčely do tváře. Pak si ale tenhle límec oblíbili studenti Ivy League na východním pobřeží Ameriky a jednou se dostal i do denního šatníku. Límec je s americkým kontinentem spojován i dnes. Američtí muži ho běžně nosí v obleku a s kravatou. Evropští fashionisté to neradi vidí. Pravdou ale je, že button-down má dnes svoje místo i v evropských krejčovských salónech a těší se velké oblibě.

Košile Maison Kitsuné 190 €, džíny Uniqlo 39 €, spona na kravatu Marc Deloche 290 €, kravata Monoprix 19 €, pásek Herm?s 620 €.

kosile_3

Zdroj: Tom Watson for GQ

Button-down je ideální pokud neradi nosíte kravaty. Knoflíčky límec krásně drží a člověk tak stále vypadá upraveně. Současně zkuste zapnout i horní knoflíček. Výsledný efekt dostane zase jiný rozměr.

Sako Marchand Drapier 590 €, košile Brooks Brothers 114 €.

kosile_4

Zdroj: Tom Watson for GQ

Široký a úzký

Další z nejčastějších límců je doširoka otevřený cut-away. Myslete na to, že do tohoto druhu límce patří i širší kravaty a tudíž masivnější uzly. Naopak klasické, užší límce si žádají úzké kravaty a slim obleky. Pokud porovnáte oba dva límce, na první pohled je jasné, cut-away působí mocněji a luxusněji.

Muž nalevo: sako Pal Zileri 1 250 €, košile Van Laack 190 €, kravata New Man 70 €, kapesníček The Tie Bar 12 €. Muž napravo: sako Strellson od 400 €, košile Façonnable 115 €, kravata Berluti 200 €.

kosile_5

Zdroj: Tom Watson for GQ

Patří na košili kapsa? Za nás ne. Nejen, že není nijak dekorativní, ale ani nemá opodstatnění. Mobil se vám tam nevleze, vizitky vysypete, a dávat si tam propisku jak pojišťovák..?

Ukazovat nebo schovávat knoflíčky? To je na vkusu každého muže. Pokud třeba svolíte košili s perleťovými knoflíčky je to zajímavý detail, který košili efektně oživí.

S čím doporučujeme zacházet opatrně jsou barevně obšité knoflíkové dírky a kontrasty v límci nebo zapínaní. S každou další barvou ztrácí bílá košile na své čistotě.

Kulatý klubový

Svou zlatou éru, v letech 1920 až 1960, má za sebou. Teď se ale v tichosti vrací. Nejen díky seriálům jako Downton Abbey a Mad Men. Límec je oproti jiným poměrně malý. Tudíž nespadá do kategorie formálních. Ale v kombinaci s apartním sakem, džínami nebo chinos vypadá skvěle.

Sako Forever 21 51 €, košile The Nines 59 €, kravata Boss 65 €.

kosile_6

Zdroj: Tom Watson for GQ
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!