Jak to dělají mladí vinaři

Publikováno: 06.05.2012 22:36 | Dorian Ducard

Vinařství je životním stylem rodiny Trávníků z Mutěnic u Hodonína. V roce 1996 založil Vinařství Trávník otec Vladimír, dlouholetý zkušený vinař, a minulý rok předal otěže firmy šestadvacetiletému synu Jakubovi, který vystudoval vinařskou školu ve Valticích. Na základě jeho pozvání jsem měl možnost nahlédnout do jejich vinařství a zjistit pro vás informace o víně, které pochází z významné vinařské obce Mutěnice.

Vinařství Trávník

Jakub Trávník se stará o 5 tisíc vinných keřů, které se rozprostírají na 1,25 ha vinic v Mutěnické oblasti. Jeho roční produkce v současné době je 6 tisíc lahví vína (z toho třetina vín je červených). Nabízí vína odrůd Tramín červený, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské šedé, Dornfelder nebo Cabernet Moravia. Celou produkci najdete na webových stránkách www.vinarstvitravnik.cz.

Jakub svá vína charakterizuje jako suchá, svěží a aromatická. Osobně jsem měl možnost ochutnat u něj několik vzorků, mezi něž patřil i šampion výstavy vín v Mutěnicích - Rulandské šedé 2011. Musím uznat, že vítězství si víno zasloužilo. Vůně byla typická pro Rulandské šedé a chuť byla nasládlá s jemnou kyselinkou. Dalším vínem, které mě oslovilo, byl Tramín červený 2011. Pro mě opravdu zajímavý vzorek měl velmi kořenitou chuť, což v dnešní záplavě až „přeslazených“ vín bylo velkým překvapením. Cena lahví z vinařství Trávníků se pohybuje mezi 80 Kč a 150 Kč.

Vinařství Trávník

Osobně raději volím nákup z rodinných vinařství, než nechávat peníze v obchodních řetězcích za vína, o kterých vlastně nic nevím a která svou cenou mnohdy neodpovídají kvalitě. Za každou lahví, kterou koupíte v rodinném vinařství, vidíte i příběh vína, jež budete vychutnávat. Od vinaře se dozvíte, jakou cestou víno prošlo od růstu na vinici až po zrání v sudech a následné lahvování. Pak nepijete anonymní tekutinu, ale mok, v němž nechal vinař kus svého srdce a umu.

Jakub se se mnou podělil i o svůj první pokus vyrobit Ryzlink rýnský za pomoci metody surlie: tato metoda spočívá v míchání vína na jemných kalech. Měl jsem možnost toto víno ochutnat (v současné době 7. měsíc míchání). Je suché a má neuvěřitelnou silnou grepovou chuť s příjemnou kyselinkou. Bude ho pravděpodobně lahvovat v červenci toho roku, takže pokud máte rádi zajímavá vína, rozhodně stojí za pozornost.

Jestli máte rádi kvalitní vína, rozhodně můžeme ta z Vinařství Trávník doporučit. A pokud zavítáte do okolí Mutěnic, nebojte se Jakubovi zavolat, anebo napsat předem e-mail. Rád vás přivítá ve svém vinném sklepě a dá vám okoštovat své výborné víno.


Soutěžte s námi o 2 láhve výborného vína z Vinařství Trávník. Soutěž ukončena. Gratulujeme výherci, kterým se stal Petr z Mutěnic. Výhra tak nebude mít dlouhou cestu k novému majíteli. Ostatním účastníkům děkujeme. Určitě to zkuste i příště. 

Soutěž byla ukončena. Všem účastníkům děkujeme.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!